Bola raz prvá trieda
/ výstava

27. 06. 2023 - 31. 08. 2023 Mestská knižnica mesta Piešťany

„Hoci od úmrtia Kristy Bendovej uplynulo 35 rokov, stále akoby žila medzi nami a jej tvorba je rovnako aktuálna medzi dnešnými deťmi, ako aj medzi tými dávno dospelými, starými, ba i prastarými rodičmi, ktorí sa radi do detstva vracajú,“ povedala o svojej dlhoročnej priateľke Mária Števková z vydavateľstva BUVIK.
Knižná „mamička“ legendárneho Osmijanka, Jožka Pletka, ba dokonca i Opíc z našej police, Krista Bendová, by v tomto roku oslávila storočnicu (*1923 – †1988). „O inšpiráciu nikdy nemala núdzu, veď najautentickejšie literárne postavy boli jej traja synovia. Jej meno sa spája s humorom, dôvtipom a fantáziou v každej rozprávke či básničke. A boli ich stovky. Máloktorému spisovateľovi sa podarilo to, čo Kriste Bendovej, aby jeho dielo prežilo pol storočie, ba i viac, a bolo stále čítané a milované,“ prezradila M. Števková.
Krista Bendová knižne debutovala zbierkou lyrických básní s názvom Listy milému, do sŕdc čitateľov sa však zapísala najmä svojou tvorbou pre deti - cyklom rozprávok o Osmijankovi, či knižkou Bola raz jedna trieda.
Krista Bendová nás opustila v deň svojich 65. narodenín, keď sa v kalendári písal dátum 27. január. Naša knižnica sa pri príležitosti nedožitej storočnice výnimočnej spisovateľky stala miestom výstavy s názvom názvom Bola raz prvá trieda. Pozrieť si ju môžete do 21. augusta.

Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, ktorý je hlavným partnerom projektu Poď z ulice do knižnice VIII.

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti

Newsletter
Detská knižnica