obrázok

Bratislavské legendy ožívajú
/ beseda, prezentácia

04. 09. 2023 o 17.30 h Mestská knižnica mesta Piešťany

Jedinečný knižný počin, ktorý spája výrazné osobnosti viacerých odvetví, históriu, poctu významnej slovenskej spisovateľke a priam nekonečné tajomno. Kniha Prešporské legendy ožívajú sa stane hlavnou témou našej prvej septembrovej besedy, v rámci ktorej do priestorov knižnice v pondelok 4. septembra o 17.30 h zavíta štvorica tvorcov v zložení Andrej Csino, Michal Brat, Dado Nagy a Matúš Maťátko.

Prešporské legendy ožívajú je kniha, ktorú zostavili vydavatelia Andrej Csino a Lucia Lackovičová, prispeli do nej poviedkami osobnosti ako Michal Hvorecký, Denisa Fulmeková, Diana Mašlejová, ale aj Peter „Expl0ited“ Altof a ďalší. Ide o literárnu poctu dielu Márie Ďuríčkovej, keď na motívy jej kníh Dunajská kráľovná (1976) a Prešporský zvon (1978) vytvorilo 15 autorov poviedky zasadené do prostredia súčasnosti. Knihy Márie Ďuríčkovej ilustroval majster Miroslav Cipár, fotografie do knihy Prešporské legendy ožívajú vytvoril jeho vnuk Štefan Cipár. Ilustrácie s rešpektom k pôvodným dielam vytvoril výtvarník Matúš Maťátko. Publikácia sa dokonca môže pýšiť titulom Najkrajšia kniha Slovenska 2022, ktorý získala ako jedna zo siedmich ocenených v kategórii krásna literatúra.

Diela Matúša Maťátka s dôrazom na knihu Prešporské legendy ožívajú sú vo veľkoplošnom formáte vystavené v piešťanskej knižnici až do konca septembra. Pripravovaná beseda tak návštevníkom prinesie jedinečný zážitok v podobe spoznávania vizuálnej i obsahovej časti knihy.

O projekte, jeho vzniku a zostavovaní porozpráva vydavateľ Andrej Csino. Do Piešťan zavíta aj autor jednej z poviedok Michal Brat a ilustrátor Matúš Maťátko. Besedu bude moderovať Dado Nagy, ktorý do knihy taktiež prispel poviedkou. Súčasťou podujatia bude predaj knihy Prešporské legendy ožívajú.

Nenechajte si ujsť našu unikátnu besedu, ktorá sa bude konať v divadelných priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany už v pondelok 4. septembra o 17.30 h.

Usporiadateľ: Mestská knižnica mesta Piešťany

Finančná podpora podujatia: Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Newsletter
Detská knižnica