obrázok

Martiška Juraj (1969)

Typ autority
Ilustrátor, Grafik, Výtvarník, ilustrátor

Životopis
Študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Kremnici a neskôr na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesorov Ľ. Hološku a J. Bergera. Spolupracoval s vydavateľstvom Don Bosco, a to nielen ako grafik, ale aj ilustrátor knižiek talianskeho autora Bruna Ferrera.
Okrem toho sa ilustrátorsky podieľal na príprave desiatok kníh a učebníc pre deti (Pinocchio Carla Collodiho, súbor Dobšinského rozprávok Zakliata hora a Braček Jelenček, Rozprávky Hansa Christiana Andersena, Krajina s koníkom autorky Marty Šurinovej, Jak se zbavit mstivý Soni autora Jiřího Holuba, učebnice Matematiky a Etickej výchovy, Slohové cvičenia pre základné školy, atď.). V roku 2013 mu bola udelená Cena Ľudovíta Fullu. Z ďalších jeho ilustrácií vyberáme: Krajinka s koníkom, Kľúčik od trinástej komnaty, Pinocchiove dobrodružstvá, Dievčatko z veže, Červík Ervín, O medvedíkovi bez mena, Koľko váži Matilda, Ako skrotiť drzú Soňu, Vzbura strašidiel, Prázdniny so strýcom Rafaelom, Kráľ s gitarou a mnohé ďalšie. V roku 2016 ilustroval knihu Chlapec a červený dom od Angeliky Zöllnerovej. Kniha bola zaradená do kolekcie Najkrajších detských kníh jesene 2016.
Za svoju tvorbu získal niekoľko ocenení v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska, zápis na Čestnú listinu IBBY a "za dynamické ilustrácie s humornými prvkami, ktoré dokážu osloviť nielen detského, ale aj mladého čitateľa“ mu bola udelená prestížna Cena Ľudovíta Fullu (2013).

Výberová bibliografia:
O medvedíkovi bez mena (Juraj Martiška, 2012), Ako skrotiť Drzú Soňu (Jiří Holub, 2014), Starec, ktorý lietal (Ján Milčák, 2014), Môj malý zverinec (Gabriela Futová, 2016), Len sa teš, Pampúch (Marta Hlušíková, 2017), Zádušná omša za grófku (Jiří Holub, 2021), Lebka s dvoma zámkami (Peter Karpinský, 2022).

Odkazy

Knihy (75)

Ocenenia
Cena Ľudovíta Fullu
Najkrajšia detská kniha jesene 2016
Newsletter
Detská knižnica