obrázok

Šuplata Václav (1956)

Typ autority
spisovateľ, režisér, textár, scenárista, autor rozhlasových hier a kníh pre deti a mládež, člen odbornej poroty festivalu Zázračný oriešok 2018

Životopis
Vyštudoval filozofiu a estetiku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracoval v tlačiarni Pravda, neskôr ako redaktor v Slovenskom rozhlase. V roku 1977 založil a ako scenárista i režisér pôsobil v neprofesionálnom divadelnom súbore Faust (neskôr Modré divadlo). V rokoch 1990 – 1992 bol poradcom ministra kultúry, od roku 1992 sa venuje umeleckej tvorbe. Ako autor a režisér sa podieľal aj na tvorbe známeho televízneho seriálu Od Kuka do Kuka. Je iniciátorom, zakladateľom a prvým predsedom Slovenského výboru UNICEF. Od roku 2004 pôsobí v Národnom osvetovom centre, kde začínal ako redaktor webového sídla a neskôr šéfredaktor jej webovej stránky.
V roku 2010 pripravil scenár pre televízny projekt Moja naj kniha – celoročnú národnú anketu o najobľúbenejšiu slovenskú knihu. Z diela: Veverička nezbedníčka a iné zvieratká z lesa, Abeceda, Päť zázračníkov, Nočná dúha, Nafukovacia rozprávka, Šušlavá ježibaba a jej čarbacia knižka, Tuky Prvý kráľ tučniakov, Ovečka Olinka, Farebná abeceda, S duchmi je vždy veselo, Kráľovský detektív Sebastián, Najtajnejší agent a ďalšie.

Odkazy

Knihy (34)

Newsletter
Detská knižnica