obrázok

Kráľovičová Mária (1927 - 2022)

Narodený
07. 06. 1927, Čáry

Dátum a miesto úmrtia
05. 12. 2022

Pôsobnosť
Bratislava, Martin

Typ autority
Slovenská herečka,dloročná členka SND, čestný občan Piešťan.

Životopis
Významná slovenská herečka a dlhoročná propagátorka piešťanských kúpeľov. Hereckú kariéru začínala ako osemnásťročná v Komornom divadle v Martine, kde za dva roky stvárnila 14 postáv a hneď v jej prvej sezóne získala na Divadelnej žatve v Prahe ocenenie Talent roka. Študovala herectvo na Štátnom konzervatóriu v Bratislave a od roku 1948 bola nepretržite členkou Slovenského národného divadla. Patrila medzi popredné slovenské divadelné osobnosti. Počas svojej bohatej kariéry stvárnila vyše štyristo divadelných, filmových a televíznych postav a tiež obrovské množstvo postáv v rozhlase. Bola národnou umelkyňou, dvojnásobnou laureátkou štátnej ceny, nositeľkou Radu Ľudovíta Štúra I. triedy a držiteľkou ďalších významných kultúrnych ocenení.
Každý rok bola pravidelnou návštevníčkou piešťanských kúpeľov a pri každej príležitosti propagovala Piešťany ako mesto, ktorému vďačí za svoju životnú energiu, zdravie a radosť zo života. Pravidelne účinkovala na podujatiach v Piešťanoch a aktívne sa zapájala do kultúrneho života v meste.
Čestné občianstvo mesta Piešťany jej bolo udelené 1.6.2012 za vynikajúce tvorivé výsledky v oblasti divadelného a filmového umenia a šírenie dobrého mena Piešťan.
Pri preberaní ocenenia povedala: „Dnes každá milá, kladná a príjemná správa poteší. Akurát neviem, či si takéto vyznamenanie práve ja zaslúžim, veď do tejto perly Považia prichádza toľko iných, významnejších ľudí. Prináša mi to na myseľ rad myšlienok a spomienok na mesto, ktoré sa mi stalo na mnoho rokov oázou pokoja, odpočinku, miestom priateľských stretnutí a neopakovateľnej atmosféry. Predsa som tu doma, každé leto. Toho roku to bude už štyridsiaty štvrtý raz. Česť a slávu som prevolávala krásnym Piešťanom už od šesťdesiatych rokov, ani sa mi to veriť nechce, minulého storočia a teraz mi mesto moje milované česť odovzdáva naspäť. Je to povznášajúci pocit, ale ubezpečujem vás, že až ma toho roku v lete stretnete v parku, pri bazéne alebo v čiernom bahne kúpeľného domu bude čestná občianka stále rovnaká vaša Marína. Môj vzťah k Piešťanom by si zaslúžil priam básnický prístup. Napokon, oň sa staral môj manžel, básnik Miro Procházka, ktorý ma tak rád a často pri mojom pobyte sprevádzal. Chceli sme sa tu s ním žiť na starobu, žiaľ, nevyšlo. Keď hovoril o Piešťanoch, každý poslucháč nadobudol dojem, že pozná cestu do raja. Pre mňa osobne raj predstavoval miesto, kde som si vďaka nielen hrejivým vodám, svietivému slnku, vôni parku a sochám, s ktorými si tykám, ale najmä láskavosti ľudí dobíjala energiu po dlhom divadelnom roku. Postupom času sa moja závislosť prehĺbila na chronickú a preniesla som ju na celú rodinu, vrátane vnukov a kolegov. Je to mesto na dvoch brehoch, spojené jedinečným Bellušovým mostom, čiže mesto, ktoré spája. Čo národnosť, to stretnutie. Je to mesto, ktoré dáva nádej.“
Stala sa legendou nielen v umení, ale aj legendou mesta Piešťany. Zomrela 5. decembra 2022 vo veku 95 rokov.

Odkazy

Ocenenia
Čestný občan mesta Piešťany
Rad Ľudovíta Štúra I. triedy
Krištáľové krídlo
Národný umelec
Newsletter
Detská knižnica