Mestská knižnica mesta Piešťany

Mestská knižnica mesta Piešťany


Koho by to napadlo, že má myš své letadlo? aneb Jak se dělá dětská televizní tvorba

Typ podujatia
prezentácia, pre deti

Dátum, čas a miesto konania
20. 05. 2016 o 10.00 h | Cirkevná spojená škola (Základná škola sv. Márie Goretti)

UsporiadateľMesto Piešťany
Mestská knižnica mesta Piešťany
RTVS

Popis
Ako vzniká detská televízna tvorba
Festival Zázračný oriešok je síce veľmi úzko spojený s rozhlasom, ale prináša nám rozprávky v rôznych podobách – knižnej, rozhlasovej, dramatickej i televíznej.
Televízia je naším každodenným spoločníkom a preto tu nemôžu chýbať programy pre deti. Česká televízia spustila v roku 2013 webovú stanicu Déčko (www.decko.cz)
Na stránke Déčka je uvedená nasledovná charakteristika:
Déčko – dosť dobrá, dôležitá doména dodávajúca deťom denne dobré darčeky + ďalšie dobroty. Je to „webové ihrisko“ a zároveň program Českej televízie pre deti, ale aj pre dospelých, ktorí z detstva nikdy nevyrástli.

Televízia Déčko kladie dôraz na pôvodnú tvorbu. Jeden z jej veľmi plodných autorov je Bedřich Ludvik, známy český spisovateľ, dramaturg, textár, skladateľ, scenárista a režisér. A práve jeho budeme môcť počas festivalu Zázračný oriešok stretnúť osobne.
V piatok 20. mája 2016 o 10.00 h v priestoroch Cirkevnej spojenej školy v Piešťanoch nám osobne predstaví svoju tvorbu v programe Koho by to napadlo, že má myš své letadlo? aneb Jak se dělá dětská televizní tvorba.

Rodák z českého Šumperka Bedřich Ludvík je všestranne tvorivou osobnosťou – pôsobí ako dramaturg, scenárista, režisér, spisovateľ, textár i hudobný skladateľ.
V Českej televízii sa ako dramaturg podieľal na mnohých inscenáciách, ako aj celovečerných filmoch (Amerika, Výchova dívek v Čechách, Kytice). Je autorom knižných publikácií (Stromy se na nás dívají, Zpět k pramenům, Pohádky pro otce a matky) i dokumentárnych seriálov (Rozhlédni se, člověče, Paměť stromů, Praha, město věží, Kus dřeva ze stromu), na ktorých sa okrem scenára, réžie a námetu podieľal aj ako autor hudby.
V súčasnosti aktívne spolupracuje s ČT :D - detskou stanicou Českej televízie, ktorá ponúka pestrý a multižánrový program pre deti od 4 do 12 rokov. Jeho súčasťou sú hrané a animované filmy a rozprávky, zábavné vzdelávanie, pravidelné magazíny, súťažné a zábavné programy, denné správy i relácie o športe.
Deťom z filmového krúžku na piešťanskej cirkevnej škole Bedřich Ludvík prezradí mnoho zaujímavostí zo zákulisia televíznej tvorby a zároveň predstaví svoj nový televízny seriál pre deti s názvom Myš a letadlo.

Súvisiace akcie

Súvisiace osobnosti