obrázok

Výstava Sofiina volba po česku

Dátum: 04. 09. 2017 Autor: Piešťanské informačné centrum
Od 1. do 31. augusta 2017 bola v priestoroch Piešťanského informačného centra sprístupnená zaujímavá výstava Sofiina volba po česku približujúca osudy 80 českých židovských detí, ktoré počas vojny utiekli do Škandinávie a stretli sa po 70 rokoch. Výstavu pripravila Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s Českým centrom Bratislava ako súčasť projektu Čarovné svety, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR - Kultúra národnostných menšín 2017.

Hlavná hrdinka Styronovho románu Sofiina voľba odkrýva svoju minulosť z obdobia druhej svetovej vojny, počas ktorej prežila pobyt v koncentračnom tábore. Práve tu sa mala rozhodnúť, ktoré zo svojich dvoch detí pošle do plynovej komory.

Príbeh tejto hrdinky inšpiroval českú publicistku Juditu Matyášovú, ktorá založila v roku 2011 projekt s názvom Sofiina voľba po česku. Rozhodla sa, že vypátra osudy 80 československých židovských detí, ktoré sa ich rodičia v snahe zachrániť ich počas vojny, rozhodli poslať na jeseň roku 1939 do Dánska - do pestúnskych rodín.

Judite Matyášovej sa počas trojročného pátrania po celom svete podarilo nájsť 30 príbehov týchto vtedy detí, teraz 90-ročných pamätníkov. Zdokumentovala ich osudy, publikovala ich v knihe Přátelství navzdory Hitlerovi, urobila z nich dokumentárny film Na sever a pripravila putovnú výstavu s názvom Sofiina volba po česku. Návštevníci výstavy sa dozvedia nielen to, ako sa deťom žilo v Dánsku, ale tiež o ich povojnových osudoch v Čechách, Dánsku, Švédsku, Izraeli a v Amerike.
Newsletter
Detská knižnica