obrázok

FESTIVAL ČESKEJ A SLOVENSKEJ TVORBY PRE DETI 2017

Dátum: 09. 10. 2017 Autor: Drahomíra Moretová
Mestská knižnica mesta Piešťany v spolupráci s neziskovou organizáciou BONA FIDE pripravila ďalší ročník Festivalu českej a slovenskej tvorby pre deti, ktorý je súčasťou Mesiaca českej a slovenskej kultúrnej vzájomnosti. Tretí ročník festivalu bude prebiehať paralelne v Prahe a v Piešťanoch v dňoch 9. 10. - 9. 11. 2017. Festival predstavuje českú i slovenskú literatúru pre deti, prináša workshopy s výtvarníkmi, bábkové divadlá i výstavy ilustrácií, poukazuje na príbuznosť a vzájomnú prepojenosť Čechov a Slovákov. Najmladšej generácii pripomenie blízkosť oboch jazykov i národov, ktoré spája spoločná história, kultúra i tradície. Projekt predstavuje na Slovensku českú tvorbu pre deti a do Českej republiky prináša tvorbu autorov a ilustrátorov zo Slovenska.
A keďže bol vlaňajší ročník veľmi úspešný, pokračujeme v ňom aj v tomto roku. Festival je súčasťou projektov Keď čítanie je čtení, IX. ročník a S ilustráciami na cestách. Prezentáciu českej a slovenskej kultúry finančne podporil Úrad vlády SR - program kultúra národnostných menšín 2017.
Nad Festivalom českej a slovenskej tvorby pre deti prevzali záštitu minister kultúry ČR Daniel Herman a minister kultúry SR Marek Maďarič, ako aj veľvyslanec Slovenskej republiky v Prahe Peter Weiss.
V Prahe bude festival prebiehať v Múzeu hlavného mesta Prahy, Mestskej knižnici v Prahe - pobočka Dejvice, Dome národnostných menšín, Slovenskom inštitúte v Prahe a Karlínskom centre pre školákov. V Piešťanoch sa podujatia uskutočnia v Mestskej knižnici mesta Piešťany.
Aký program pripravili organizátori v tomto ročníku?
Slovenský inštitút v Prahe privíta 6. novembra 2017 výstavu ilustrácií štyroch významných slovenských ilustrátorov. Návštevníci tak budú môcť obdivovať ilustrácie Martiny Matlovičovej z kníh Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavám prasátkem, Žirafí máma a jiné přišery, Gorila a já, Chlapec s očami ako hviezdy, Vránova neobyčejná dobrodružství či Kocourek, který měl rád déšť. Výber diel Vladimíra Krála predstavujú ilustrácie ku knihám Kozliatka, Ako šlo vajce na vandrovku / O troch prasiatkach, Analfabeta Negramotná, Vianočné mystérium a Jako by tu tisíc dětí bylo. Ľuboslav Paľo sa návštevníkom Slovenského inštitútu predstaví ilustráciami z kníh Kde bolo, tam bolo a Kamzikův velký skok. Štvoricu uzatvára Miloš Kopták s ilustráciami z kníh Kocúr na kolieskových korčuliach a Malá princezná autora Jána Uličianskeho. Výstava bude oficiálne otvorená aj vernisážou s názvom Štyri oriešky pre Prahu, ktorú otvorí veľvyslanec Slovenskej republiky v Prahe Peter Weiss. Výstavu budú sprevádzať rôzne tvorivé aktivity pre deti, workshopy s výtvarníkmi, divadelné predstavenia, či besedy so slovenskými i českými spisovateľmi. Na podujatí Slovensko číta českým deťom sa pražské deti oboznámia so slovenskými spisovateľmi, ilustrátormi, hercami, ale aj osobnosťami, ktorí im prečítajú zo svojej tvorby.
Na zimnú nôtu návštevníkov Múzea hlavného mesta Prahy naladí 7. novembra 2017 výstava s názvom Zimní radovánky. Obsahuje ilustrácie slovenskej ilustrátorky Márie Nerádovej z knihy autorky Karoliny Medkovej Vánoce z celého světa. Výstava bude otvorená vernisážou a sprevádzaná zaujímavými aktivitami. Medzi ne patrí aj beseda s autorkou knihy Karolinou Medkovou, ako aj výtvarné workshopy, divadelné predstavenia, zaujímavé prednášky a iné.


Newsletter
Detská knižnica