obrázok

Cinematik 2017 - 12. ročník

Dátum: 29. 09. 2017 Autor: Drahomíra Moretová
12. Medzinárodný filmový festival Cinematik Piešťany sa konal od 12. - do 17. septembra. Počas týchto dní sa premietlo 104 dlhometrážnych a krátkometrážnych filmov v trinástich sekciách. Pravidelnou súčasťou festivalu boli dve súťažné sekcie – Meeting Point Europe pod záštitou FIPRESCI a Cinematik.doc. Tohtoročný Cinematik zároveň zaznamenal najväčší predaj akreditácií a lístkov vo svojej histórii. Návštevnosť prekročila hranicu 13 tisíc divákov.
Hlavnú cenu pre najlepší európsky film roka s názvom Meeting Point Europe, ktorý vyberajú kritici zo šestnástich krajín Európy, získala kontroverzná snímka Raw / Grave. Francúzsko-belgický film režisérky Julie Ducournau prináša príbeh mladej študentky Justine, ktorá musí na novej skole znášať šikanu v podobe nútenej konzumácie surového mäsa.
V súťažnej sekcii dokumentov v distribúcii za ostatný rok s názvom Cinematik.doc vyhral mimoriadny film v slovensko-českej koprodukcii Diera v hlave, zachytávajúci tému rómskeho holokaustu. Porota na novom filme slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa ocenila hlavne spôsob, akým je snímka nakrútená, ako aj dôležitú a náročnú tému.
Divákom piešťanského festivalu sa najviac páčil poľský film Umenie milovať / Sztuka Kochania – Historia Michaliny Wisłockiej, režisérky Marie Sadowskej, a získal Cenu divákov. Dráma sa venuje kontroverzii, ktorú vyvolalo vydanie rovnomennej knihy o sexuálnej revolúcii.
Cenu primátora mesta Piešťany získal nový dokumentárny film slovenského režiséra Mira Rema o spevákovi Richardovi Müllerovi s podtitulom Nespoznaný. Primátor ocenil konzistenciu diela a odvahu režiséra aj speváka, vydať sa na spoločnú cestu a v citlivom portréte poukázať na dôsledky maniodepresie.
Práve ukončený ročník festivalu Cinematik priniesol opätovne to najlepšie z európskeho a svetového filmu a zaznamenal výrazný divácky ohlas. Už otvárací ceremoniál prilákal viac ako 700 divákov.

Fotografie sú použité z fb profilu Cinematik.
Newsletter
Detská knižnica