obrázok

Keď čítanie je čtení V. 2013

Dátum: 20. 11. 2013 Autor: Martina Marová
Na jeseň tohto roku sme už po piatykrát zrealizovali medzinárodný projekt na podporu čítanie s názvom Keď čítanie je čtení. V rámci podujatí projektu sme predstavili niekoľko významných českých autorov. Ako prvá k nám zavítala autorská a zároveň manželská dvojica Ester a Milan Starí, ktorí deťom predstavili knihu zo života ich rovesníkov s názvom To je jízda!, ktorá vyšla aj v slovenskom preklade. Ilustrátor Milan Starý následne prostredníctvom workshopu deti zasvätil do tajomstiev tvorby komiksu. S mladšími čitateľmi besedovala Ester Stará so slovenskou ilustrátorkou Martinou Matlovičovou o ich spoločnej knihe Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem, ktorá bola v Čechách ocenená Zlatou stuhou 2013 za text i ilustrácie. Veselý príbeh dvoch prasiatok deti výtvarne stvárnili aj na tvorivej dielni pod vedením držiteľky Zlatého jablka BIB Martiny Matlovičovej. Ďalším príkladom česko-slovenskej spolupráce je aj originálny veršovaný Atlas húb pre najmenších hubárov Houbeles pictus, ktorý prišli predstaviť obaja jeho tvorcovia - český spisovateľ Petr Maděra a slovenský ilustrátor Miloš Kopták. Netradičným obohatením besedy bolo hudobné vystúpenie Alžbety Trojanovej, ktorá niekoľko básní z knihy predviedla za doprovodu harfy. Po besede opäť nasledovala tvorivá dielňa s ilustrátorom knihy na motívy rozprávok, na ktorej si deti zábavnou formou vyskúšali aj svoje znalosti zo sveta húb.

Súčasťou projektu bol aj tento rok cyklus dramatizovaného čítania Listování, ktorého protagonisti v takejto zaujímavej podobe priblížili slovenskému publiku dva úspešné tituly z produkcie českých autorov. Ako prvý sa deťom predstavil populárny psí detektív Komisař Vrťapka - hrdina komiksov i rovnomennej knihy z autorskej dielne spisovateľa a ilustrátora Petra Morkesa. V ďalšom predstavení ožili hrdinovia „detskej knihy desaťročia“ podľa českej ankety Magnesia Litera - zákerní zlodeji ponožiek Lichožrouti, ktorých spoločne vytvorili spisovateľ Pavel Šrut a ilustrátorka Galina Miklínová. V divadelnej podobe - v podaní pražskej Divadelní Asociace Marky Míkové sa deti mohli stretnúť aj so šteniatkom Dášenkou z rozprávkovej knihy Karla a Josefa Čapkovcov. Populárna česká herečka, hudobníčka, textárka a režisérka Marka Míková prišla zároveň so svojou slovenskou kolegyňou, ilustrátorkou Sašou Švolíkovou predstaviť knihu moderných rozprávok s názvom Mrakodrapy. Svoj vlastný mrakodrap, hoci len kartónový, si deti mohli vyrobiť aj na workshope so Sašou Švolíkovou.

Sprievodnými podujatiami nášho česko-slovenského projektu boli aj výstavy ilustrácií zo spomínaných kníh. Slovenskú ilustráciu v českej literatúre reprezentovala Martina Matlovičová, Miloš Kopták a Saša Švolíková, za českú stranu sa predstavila ilustrátorka Galina Miklínová.
Newsletter
Detská knižnica