obrázok

Olejníková Daniela

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Ilustrátor, maliarka, grafička, autorka Ceny Mesta Piešťany 2014

Životopis
Patrí medzi najvýraznejšie osobnosti súčasnej domácej knižnej ilustrácie. Narodila sa v Bratislave, kde v roku 2011 ukončila štúdium grafiky a iných médií na Vysokej škole výtvarných umení a odvtedy dokončila niekoľko ilustračných projektov. V súčasnosti sa venuje najmä digitálnej ilustrácii, no rada ju strieda inými technikami (linoryt, akvarel, akryl).
Za knihy O basetovi, ktorý neznášal mľaskanie (Miro Čársky), Trinásť (Jana Bodnárová) a za študentské práce Slávik (Hans Christian Andersen) a Liek pre Vĺčika získala ceny v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Kniha V melónovom cukre (Richard Brautigan) získala Cenu za grafickú úpravu. Je držiteľkou Plakety BIB 2013 za knihy V melónovom cukre a Trinásť.
Zúčastnila sa dvoch desiatok výstav, okrem iného participovala na výstave BIB The Picture Book in Its Diversity v Japonsku. Spolupracuje s časopismi Včielka, Zornička, denníkom SME či Denníkom N. Spolu s Damianom Herb tvorí grafické štúdio Limb. Žije a tvorí v Bratislave.

Výberová bibliografia:
Spiace mesto (Martin Vopěnka, 2011), O kresbe, čo ožila (Daniel Pastirčák, 2014), Útek (Marek Vadas, 2016) Největší přání (Ester Stará, 2017), Krutá Marta (Marek Vadas, 2020), Psychológia pre milujúcich rodičov (Jana Bašnáková, 2022).

Odkazy

Knihy (21)

Newsletter
Detská knižnica