obrázok

60. Piešťanský festival

Dátum: 05. 08. 2015 Autor: Eva Jančinová
Medzinárodný hudobný festival patrí medzi najvýznamnejšie kultúrne a spoločenské podujatia v Piešťanoch. Je druhým najstarším hudobným festivalom našej novodobej histórie. Koná sa každoročne bez prestávky už od roku 1955. Iniciátorom, zakladateľom festivalu a dlhoročným predsedom festivalového výboru bol prof. Eugen Suchoň, ktorý ho spolu so svojimi spolupracovníkmi pozdvihol už v prvých rokoch existencie na špičkovú európsku úroveň. Počas šiestich dekád na Piešťanskom festivale účinkovali najvýznamnejšie hudobné domáce i zahraničné telesá a vynikajúci vokálni i inštrumentálni sólisti.

V dňoch od 30. mája do 31. júla Piešťanský festival oslavoval krásne okrúhle 60. výročie. Že sa jednalo o výnimočný ročník, potvrdzoval aj program, v ktorom figurovali umelecké telesá mien zvučných v medzinárodnom meradle.

Už týždeň pred začiatkom samotného festivalu, v sobotu 23. mája, návštevníkov kultúrne navnadil tanečný súbor, orchester a spevácka skupina Umeleckého súboru Lúčnica, ktorý predviedol svoj nezabudnuteľný reprezentačný program.

Slávnostné fanfáry jubilejného ročníka Piešťanského festivalu sa v Dome umenia rozozvučali v sobotu 30. mája. Otvárací koncert Slovenskej filharmónie a Slovenského filharmonického zboru odštartoval sériu jedinečných vystúpení, ktorými boli naplnené nasledujúce letné mesiace.

Priestory Domu umenia, Kongresového centra Spoločenského centra na Kúpeľnom ostrove, Danubius Health Spa Resort Thermia Palace a Hudobný pavilón v Mestskom parku hosťovali telesá takých zvučných mien ako napríklad Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, Slovenský komorný orchester, Moyzesovo kvarteto, Štátna opera Banská Bystrica, Collegium Wartberg, komorný spevácky zbor Voci Allegre, Národné divadlo Brno – balet, Janáčkov komorný zbor s Jozefom Špačkom, Štátny komorný orchester Žilina, Lincolnshire Youth Symphony Orchestra, Mucha Quartet, Chanticleer Children´s Chorus, či Bratislava Hot Serenaders.

Ako už býva tradíciou, Piešťanský festival bol doplnený medzinárodnými Majstrovskými speváckymi kurzami Petra Dvorského. Účastníci IX. Ročníka kurzov sa prezentovali počas večerných koncertov a napokon spoločne vystúpili v rámci záverečného koncertu.

Medzi sprievodnými podujatiami festivalu treba určite spomenúť koncert Hommage á Eva Kostolányiová v Dome umenia, na ktorom zazneli piesne tejto významnej osobnosti v podaní Art Music Orchestra a speváckeho zboru Lúčnica. Nemožno nespomenúť ani slovenskú legendu, Petra Nagya, ktorý spolu so skupinou Indigo vystúpil v rámci koncertu The Best of 30 rokov.
Návštevníci festivalu mohli potešiť nielen svoje uši, ale aj oči, a to hneď na niekoľkých sprievodných výstavách: História hudobného života v Piešťanoch, 60 rokov Piešťanského festivalu a tvorba Eugena Suchoňa; Ján Ťapák – sochy – výber z tvorby; Karol Felix – mantra – maľba, grafika, objekty a v závere festivalu i Umenie v parku.

Piešťanský festival úspešne oslávil šesťdesiatku a prehupol sa do siedmej dekády svojej existencie. Organizátorom sa opäť podarilo potvrdiť vysokú umeleckú i organizačnú úroveň podujatia a návštevníci sa už teraz určite tešia na budúcoročné pokračovanie.
Newsletter
Detská knižnica