obrázok

Bažant Kinematograf 2016

Dátum: 24. 07. 2016 Autor: Eva Jančinová
Bažant Kinematograf je najväčší open-air filmový festival na Slovensku, ktorý od roku 2003 putuje počas prázdninových mesiacov po jednotlivých slovenských mestách. V rámci štyroch až piatich dní prináša divákom výber piatich celovečerných slovenských a českých filmov formou večerných projekcií pod holým nebom. Unikátny retro autobus Bažant Kinematografu na svojej každoročnej trase neobchádza ani Piešťany. V roku 2016 sa autobus vydal na svoju v poradí už štrnástu cestu Slovenskom a do kúpeľného mesta zavítal v termíne od 16. do 20. júla.

Prvým premietaným filmom bola kultová klasika režiséra Jana Hřebejka z roku 1999 Pelíšky, ktorý rozpráva príbehy jednej historickej generácie - starnúcich rodičov, dospievajúcej mládeže a malých detí. Dej je zasadený do konca šesťdesiatych rokov - jeseň 67 až leto 68 s krátkym epilógom presahujúcim do rokov sedemdesiatych. Pražská vilová štvrť Hanspaulka, jemná poetika a humorné nasadenie sú charakteristické pre mozaikové rozprávanie paralelných životných osudov troch generácií mužov a žien vo zvláštnom období našich dejín v roku 1968.

Druhý večer patril premietaniu česko-slovenského filmu Marka Škopa, Eva Nová, kde Emília Vášáryová hrá hlavnú úlohu v príbehu ženy, ktorá by urobila čokoľvek, aby získala priazeň svojho syna. Eva je abstinujúca alkoholička, no pred rokmi bola známou herečkou. Teraz sa chce vrátiť do života, ktorý mala kedysi.

Počas nasledujúceho večera mohli diváci vidieť českú komediálnu drámu Stratení v Mníchove z dielne režiséra Petra Zelenku. Rozpráva príbeh o deväťdesiatročnom papagájovi šedom, ktorý kedysi patril francúzskemu predsedovi vlády. Na pozvanie riaditeľa Francúzskeho kultúrneho inštitútu sa ocitne v roku 2008 v Prahe ako živá relikvia z dôb Mníchovskej dohody. Papagája unesie český novinár a na základe jeho kontroverzných citácií Daladiera rozpútava politický škandál.

Štvrtý premietací večer sa niesol v znamení filmovej novinky Jana Prušinovského pod názvom Kobry a užovky. Užovka (Matěj Hádek) je stratený vo svojom vlastnom živote. Napriek tomu, že má už skoro štyridsať, nemá babu ani prácu, pričom cíti, že má poslednú šancu niečo sám so sebou urobiť. Najbližšiu príležitosť rozhodne nehodlá premárniť. Jeho brat Kobra (Kryštof Hádek) je magor, nezodpovedné dieťa a feťák. Býva s večne opitou matkou (Jana Šulcová), vykráda chatky a zo všetkého najradšej stavia vzdušné zámky. Vo chvíli, keď to vyzerá tak, že Užovka by konečne mohol byť šťastný, na scéne sa objaví Kobra. Užovka sa mu rozhodne dať poriadnu lekciu, ale situácia sa žiaľ vymkne spod kontroly...

Bažan Kinematograf 2016 v Piešťanoch zavŕšila výpravná komédia s detektívnou zápletkou Wilsonov (réžia Tomáš Mašín), ktorá nadväzuje na poetiku legendárnych filmov režiséra Oldřicha Lipského. Píše sa rok 1919 a v jednom zapadnutom meste kdesi v strednej Európe, ktoré sa až príliš podobá na starú Bratislavu, začína primátor snívať svoj veľký sen. Plánuje pripojiť svoje mesto k USA a nazvať ho Wilsonov. Všetko klape, až na problém, keď v starej židovskej štvrti vyčíňa tajomný vrah. Prichádza preto posila spoza oceánu...

Generálnym partnerom projektu Bažant Kinematograf je Zlatý Bažant, partnerom podujatia v roku 2016 Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci aktivít spojených s predsedníctvom SR v Rade Európskej únie (SK PRES 2016) a mediálnym partnerom je Rádio FM.

Foto: www.kinematograf.sk, FB Bažant Kinematograf
Newsletter
Detská knižnica