obrázok

Keď čítanie je čtení – VIII. ročník

Dátum: 12. 09. 2016 Autor: Martina Marová

Česko-slovenský projekt Keď čítanie je čtení už po ôsmykrát

Mestská knižnica mesta Piešťany tento rok pripravila už VIII. ročník medzinárodného projektu na podporu čítania s názvom Keď čítanie je čtení. Projekt sa koná počas jesenných mesiacov s finančnou podporou Úradu vlády SR v rámci programu Kultúra národnostných menšín 2016.
Cieľom projektu je priblížiť potomkom českej národnostnej menšiny žijúcim v Piešťanoch, ako aj slovenským deťom rozličné žánre českej kultúry, a to prostredníctvom stretnutí so súčasnými autormi - literátmi a ilustrátormi, ale aj divadelných predstavení na motívy literárnych predlôh, výtvarných dielní so známymi ilustrátormi či zaujímavých výstav. Touto cestou chceme zároveň prispieť k opätovnému zbližovaniu oboch národov, oživeniu vzájomných vzťahov a vzbudeniu záujmu najmladšej generácie o kultúru národa, s ktorým nás spája spoločná história.
Aktuálny ročník česko-slovenského projektu odštartovalo septembrové bábkové predstavenie divadla Jaja Ako sa psíček nechcel umývať. Ďalší z príbehov o psíčkovi a mačičke uvidia naši malí návštevníci v utorok 20. septembra o 10.00 h. V pondelok 26. septembra od 9.00 h privítame v knižnici autorky obľúbenej série kníh o dievčatku Aničke, ktorú poznajú aj slovenskí čitatelia – spisovateľku Ivanu Peroutkovú a ilustrátorku Evu Mastníkovú. Do 30. septembra prebieha v priestoroch knižnice výstava ilustrácií z víťazných titulov z prestížnej súťaže poriadanej Českou sekciou IBBY Zlatá stuha 2016. Od 21. septembra do 20. októbra si môžu návštevníci knižnice pozrieť aj výstavu dokumentujúca vzťah bratov Karla a Josefa Čapka k Slovensku Slovensko bratří Čapků. 6. októbra o 10.00 h do knižnice zavíta česká autorka Ester Stará a slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Deťom predstavia svoju spoločnú knihu Chrochtík a Kvikalka na cestě za blýskavým prasátkem, ktorá bola ocenená Zlatou stuhou 2013 za literárnu aj výtvarnú časť. V piatok 7. októbra o 10.00 h sa v knižnici uskutoční prezentácia knihy Zuzany Pomykalovej a ilustrátorky Sylvy Francovej Záhada prázdné zvonice, opäť za účasti oboch autoriek.
Projekt Keď čítanie je čtení bude pokračovať až do konca novembra. Svoje knižky pre deti prídu predstaviť aj ďalšie české autorky detskej literatúry Karolina Medková a Olga Černá, z českých ilustrátorov privítame Renátu Fučíkovú, Andreu Tachezy, Luciu Dvořákovú, Michala Menšíka alias Nikkarina, zo slovenských výtvarníkov Máriu Nerádovú, Vlada Krála či Bystríka Vanču. Ich tvorbu budú môcť naši návštevníci obdivovať na výstavách a pre deti sú pripravené aj obľúbené workshopy s ilustrátormi. 50 . výročie televízneho večerníčku si pripomenieme prezentáciami kníh a premietaním obľúbených slovenských a českých večerníčkov, ktoré vznikli na ich motívy. Deti sa môžu tešiť aj na predstavenia českých a slovenských divadelných súborov (Divadlo Tramtarie, Divadlo Radost Brno, Divadelní Asociace Marky Míkové, Bratislavské bábkové divadlo, Bábkové divadlo Žilina), ktoré vznikli podľa literárnych predlôh.
Newsletter
Detská knižnica