obrázok

Eurotour Piešťany 2016

Dátum: 29. 11. 2016 Autor: Eva Jančinová
Od 22. do 24. novembra 2016 sa v Piešťanoch konal v poradí už 12. ročník medzinárodnej filmovej prehliadky dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku EUROTOUR Piešťany, ktorú organizuje Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany a Mesto Piešťany. Od roku 2005 sa pravidelne každý rok koná v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána. Podujatie je zamerané na rozvoj a podporu cestovného ruchu na Slovensku so zdôraznením propagácie Slovenska v zahraničí.

Súčasťou prehliadky je súťažná kategória MOMENT, v rámci ktorej amatérski tvorcovia prezentujú svoje krátke práce o cestovaní alebo človeku, ako aj ďalšie nesúťažné kategórie a sprievodné podujatia.

Filmovú prehliadku slávnostne otvorili v utorok 22. novembra podvečer premietaním najnovšieho filmu Pavla Barabáša Sloboda pod nákladom, ktorému predchádzal film o najnovšom partnerskom meste Piešťan z ďalekej Číny - Peking, mestská časť Xicheng.

Streda sa v znamení cestovania a spoznávania prírody niesla už od ranných hodín, kedy sa konalo premietanie filmu Sloboda pod nákladom pre žiakov základných škôl. Popoludní bol na programe film Akceptácia od režiséra Jaroslava Matoušeka o úchvatnom a nebezpečnom prechode dolín a vysokohorských sediel Vysokých Tatier. Neskôr popoludní nasledovalo premietanie súťažných filmov z kategórie MOMENT 2016. Podvečer patril mladému slovenskému lezcovi Jozefovi Krištoffymu a jeho prezentácii Expedícia do stien Severnej Patagónie v Čile a prelez najťažšej cesty vo Vysokých Tatrách. Večerné premietanie prinieslo divákom dokumentárno–zážitkový film slovenského režiséra Michala Romea Dvořáka s názvom Tatry, nový príbeh.

Tretí, záverečný deň 12. ročníka tohto obľúbeného podujatia zahájilo ranné premietanie pre žiakov základných škôl. O 9.00 h si mohli pozrieť francúzsky film Príbeh lesa rozprávajúci o bohatom živote európskych lesov od doby ľadovej až po súčasnosť. Popoludnie sa nieslo v duchu ruského dokumentu V lúčoch slnka, ktorý zachytáva prípravy severokórejskej rodiny na oslavy výročia najvyššieho vodcu Kim Čong - ila. Posledný deň a zároveň celá prehliadka Eurotour Piešťany 2016 vyvrcholila o 18.00 h slávnostným záverom, ktorého súčasťou bolo vyhodnotenie súťaže MOMENT o Cenu primátora mesta Piešťany a Cenu divákov, ako aj premietanie ukážok z víťazných filmov. Cenu primátora mesta Piešťany si odniesol film autorskej dvojice Ladislav Bene a Pavol Tropp z Veľkého Zálužia - Spomienka na Železník. Cenu diváka (Cenu Mestského kultúrneho strediska mesta Piešťany) získal film Jozefa Šimončiča z Piešťan s názvom Zima v lete. Hodnotiacu porotu súťaže MOMENT Eurotour Piešťany 2016 tvorili Mgr. Marta Jurčová - riaditeľka MsKS a predseda organizačného výboru, Martin Valo - člen organizačného výboru a Jozef Valachovič - člen organizačného výboru. Slávnostný záverečný večer podujatia a zároveň celú prehliadku Eurotour Piešťany 2016 ukončilo premietanie filmu Aldabra: Bol raz jeden ostrov, ktorý divákov vzal na výlet po zákutiach prírody, kam ľudská noha nemá možnosť vkročiť.

Súčasťou 12. ročníka Eurotour Piešťany 2016 boli i viaceré sprievodné výstavy - výstava fotografií Tomáša Hulíka Cesty Slovenskom, výstava fotografií Petra Petrasa Vysoké Tatry a výstava propagačných materiálov z partnerského mesta Xicheng.


Foto: Eurotour Piešťany 2016
Newsletter
Detská knižnica