obrázok

Astrofilm 2017

Dátum: 20. 10. 2017 Autor: Piešťanské informačné centrum
Október v Piešťanoch už viac než dekádu patrí festivalu filmov z oblasti astronómie a kozmonautiky Astrofilm, ktorý od roku 2007 organizuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, Mesto Piešťany a Mestské kultúrne stredisko mesta Piešťany. 11. ročník medzinárodnej prehliadky sa konal už tradične v Kultúrno-spoločenskom centre Fontána v termíne od 17. do 19. októbra 2017.

Vo Fontáne sa každý rok zíde mnoho profesionálnych i amatérskych astronómov a priaznivcov astronómie a kozmonautiky, pričom podujatie je otvorené i širokej laickej verejnosti.

Témou 11. ročníka Astrofilmu bola kozmonautika pri príležitosti 60. výročia vypustenia prvej umelej družice Zeme a zatmenie Slnka.

Trojdňové podujatie odštartovalo 17. októbra o 17.00 h vernisážou výstav fotografií "Čarovanie so svetlom" autorky Daniely Rapavej a "Za indiánskym čiernym Slnkom" autorov Stanislava Kanianskeho a Jána Mäsiara. Následne o 18.30 h bol festival slávnostne otvorený.

Festival každoročne okrem zaujímavých filmov prináša i mnoho sprievodných podujatí – výstavy, workshopy, prezentácie a prednášky. Pre návštevníkov bola pripravená prezentácia Stanislava Kanianskeho a Jána Mäsiara "Za indiánskym čiernym Slnkom", multimediálna prezentácia "Hodina s čiernym Slnkom" Vojtecha Rušina, či "Jazyk vesmíru" Karola Petríka. Organizátori nezabúdajú ani na žiakov základných škôl, pre ktorých pripravili okrem iného program Spaceman - ako sa stať astronautom. Tekovská hvezdáreň Levice pre žiakov i pre širokú verejnosť program Prenosný vesmír.

Neodmysliteľnou a veľmi obľúbenou súčasťou tradične býva pozorovanie nočnej oblohy. Návštevníci sa môžu zapojiť do diváckej súťaže a dať svoj hlas filmu, ktorý ich najviac zaujal. Vyhlásenie výsledkov tejto súťaže býva súčasťou slávnostného ukončenia festivalu. Okrem Ceny diváka býva filmom udeľovaná aj Cena primátora mesta Piešťany. V závere podujatia prebehol aj krst knihy "Z histórie výskumu Slnka" a premietanie celovečerného filmu "Valerián a mesto tisícich planét".

Medzinárodný astronomický festival Astrofilm prostredníctvom poznania získaného vlastnou skúsenosťou prináša každému návštevníkovi možnosť posunúť sa v poznávaní vesmíru vždy o ďalší krok vpred.

Foto: www.astrofilm.sk
Newsletter
Detská knižnica