obrázok

Sklenená a hodvábna krehká krása

Dátum: 06. 11. 2020 Autor: Katarína Klusová
Od soboty 2. októbra 2020 mohli návštevníci nájsť vo výstavnej sieni Domu umenia Sklenenú a hodvábnu krehkú krásu. Výstavu tvorili hodvábne šály a šatky, ale aj maľby na sklo. Autorka hodvábnych šálov a šatiek Marcela Plevová sa narodila v roku 1969 v českom meste Jeseník, kde aj žije. Postupne vyskúšala rôzne techniky, od kresby a maľby cez grafiku, Tiffany vitráže, keramiku s výpalom v peci aj raku keramiku pálenú v ohni a ďalšie. Približne ped šiestimi rokmi dospela k rozhodnutiu, že tvorenie je niečo, čomu sa chce venovať naplno, a nielen ako záľube, keď jej ostane chvíľka času. Pri hodvábe začala tým najzložitejším – ručne maľovanými šatami. Šatky prišli na rad až na základe dopytu, ale momentálne je to kľúčová časť jej tvorby. Stopercentný prírodný hodváb, ktorý používa pri svojej tvorbe, má výborné absorpčné i termoizolačné vlastnosti, vďaka ktorým v zime hreje a v lete chladí. Má extrémne jemnú a hladkú štruktúru vlákien. Nevyvoláva žiadne nežiaduce reakcie, je najviac hypoalergénne zo všetkých vlákien. Jeho vlastnosti, ako je jemnosť, hebkosť a lesk, sú jedinečné a výrobkom z hodvábu dodávajú určitú exkluzivitu. Na výrobkoch Marcely Plevovej sú najčastejšie sýte a výrazné farby, ktoré dosahuje využitím profesionálnych pigmentov s parnou fixáciou. Do budúcnosti plánuje vyskúšať ďalšie techniky alebo napríklad farbenie prírodninami.
Autorka malieb na sklo Šárka Bartko vo svojich dielach odráža svoje spomienky a zážitky, ktoré nachádza v okolí. Snaží sa v nich zachytiť kontrast, farebnosť a priestor. Šárka Bartko je členkou skupiny umelkýň NATĚLO, ktorá prevádzkuje mini galériu autorského šperku v Novom Bore a ktoré spája láska ku sklu a k tradičným remeselným technikám. Pravidelne sa zúčastňuje Fashion a design marketov v Prahe a v Brne či Krehké krásy v Jablonci nad Nisou.
Výstava bola súčasťou česko-slovenského festivalu 22. Piešťanské rendezvous, ktorý organizuje Český spolok v Trnavskom regióne a US Lúčnica – Dom umenia Piešťany. Verejnosti bola prístupná do 30. októbra 2020.
Newsletter
Detská knižnica