obrázok

Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'élégance 2011

Dátum: 05. 06. 2011 Autor: Piešťanský týždeň (Viera Dusíková)
Najstaršie auto si pamätá prvú električku v Bratislave

Jubilejný dvadsiaty ročník Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny by bol bez Zlatých stúh ako obloha bez slnka. Aj tento rok Piešťanci zažili atmosféru prehliadky krásy, pôvabu, elegancie a dômyslu, s akým boli vyrobené historické vozidlá. Najstaršie, ktoré do nášho mesta priviezol Pavol Skála – Holley, vyrobili v roku 1895. V tom istom roku 25. augusta 1895 začali v Bratislave premávať električky.

Prvé vozidlá sa na pešej zóne objavili vo štvrtok

Ale prenesme sa nazad do Piešťan. Vo štvrtok 2. júna 2011 sa na pešej zóne v Piešťanoch objavili prvé vozidlá, ktoré dorazili na tohtoročné Piešťanské zlaté stuhy – Concours d´élegance. Organizátori ich privítali pohárom kvalitného sektu. Jazdu historickými automobilmi mestom si vychutnali nielen Piešťanci, ale aj kúpeľní hostia. Každé vozidlo im moderátor predstavil a posádke poprial príjemný pobyt.
V piatok bol súťažný deň. Automobily štartovali z Kúpeľného ostrova. Prvú kategóriu vozidiel, ktoré išli po vlastnej osi čakala trať dlhá 120 km. Veterány si to šinuli cez Trebatice, Vrbové, Prašník, Košariská, Brezovú pod Bradlom, na mohylu Bradlo, Prietrž, Senicu až do Slovenských liečebných kúpeľov Smrdáky, kde sa uskutočnila prehliadka aj obed.

Staršie autíčka išli len 40 kilometrov

Na druhú trasu sa vybrali tie staručké autíčka, pre ktoré by cesta do Smrdák nebola potešením, ale skôr trápením. „Mnohé krásne veterány totiž nie sú z technických dôvodov schopné prejsť takú dlhú „štreku“. Preto išli iba 40 kilometrov.
Popoludní sa účastníci stretli na pešej zóne v Piešťanoch pred reštauráciou Griffon, kde sme ich opäť privítali sektom a nechýbalo ani predstavovanie vozidiel. Tí zvedavci, čo si nestihli veterány pozrieť v meste, mali možnosť uvidieť ich na Kúpeľnom ostrove. Na účastníkov Zlatých stúh čakala večera na golfovom ihrisku - opekanie býka,“ informoval nás riaditeľ stretnutia Ján Horňák, prezident AMK – VCC v Piešťanoch.

Hneď za mostom vyhrával dobový gramofón v skrinke

V sobotu ráno už vyparádení vodiči aj ich spolujazdkyne v dobových kostýmoch a s klobúčikmi na hlavách postávali pri svojich automobiloch a pózovali fotografom a rozprávali o technických špecialitách svojich pokladov. Jedna z posádky si dokonca priviezla aj dobový kľukový gramofón a púšťala na kapote auta hity tridsiatych rokov minulého storočia. Všetci čakali na sprievod.
Prvým autom, ktoré vyrazilo od kúpeľného pavilónu Harmony, bol zelený Packard, jeho majiteľ Ján Horňák, oblečený vo fraku, s cylindrom na hlave, viezol elitnú posádku, na ktorú dozerala prezidentská ochranka. Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny si totiž nenechal ujsť prezident SR Ivan Gašparovič, vedľa ktorého sedel primátor mesta Piešťany, Remo Cicutto. Za týmto autom sa pohol celý sprievod pozostávajúci z asi päťdesiatich veteránov, vláčika, mažoretiek, dychoviek, netradičných bicyklov, alegórií, krojovaných skupín, ale aj študentov a žiakov škôl. Uzatvárali ho jazdkyne na koni. Sprievod prechádzal mestom a smeroval k Domu umenia, kde sa konala prehliadka.

Večer čakala na účastníkov podujatia čerešnička na torte – Concours d´élegance s nádhernými huslistkami z tria Xplosion

Pred siedmou sa však rozpršalo a priestranstvo pred hotelom Thermia Palace, kde bol červený koberec a otočná plošina, ale aj tribúna, bolo prázdne. Už – už to vyzeralo, že čerešničku prevalcuje silná lokálna búrka. „Prehliadku urobíme aj pod dáždnikmi. Naši hostia sú pripravení a chcú, aby sa uskutočnila,“ povedal pri vstupe do hotela J. Horňák. I keď sa veľkolepá šou začala o niečo neskôr, nič - ani poškodená plošina, ktorú prevalili ťažké niekoľko tonové autá, neubrali na kráse a pôvabe tohto podujatia, ktorému korunu krásy vtisli nádherné huslistky tria XPLOSION. Veteranistov vítal nielen riaditeľ Zlatých stúh, ale aj generálny riaditeľ Slovenských liečebných kúpeľov – Klaus Pilz.

Pred búrkou stihli organizátori odovzdať štyri ceny. Najstarším automobilom bol Holley z roku 1895 Pavla Skálu zo Slovenska. Najkrajšie auto vyrobené do roku 1918 bol De Mesmey Petra Michálka a druhé najkrajšie autíčko do nášho mesta priviezol Karol Pavlú. Prezentoval sa automobilom značky Praga Mignon, ktoré vyrobili v roku 1914. Ďalší milovník veteranizmu - František Ernest z Českej republiky si prevzal pohár víťaza za storočnú Bugatti 13. Aj keď oceňovanie preťala už spomínaná búrka, hromy a blesky mohli len sťažka konkurovať kráse ohňostroja, ktorý sa rozpútal nad Piešťanmi. Bol skvostnou bodkou za veľkolepým večerom.
Newsletter
Detská knižnica