obrázok

Cinematik 2012 - 7. medzinárodný filmový festival

Dátum: 11. 10. 2012 Autor: Mesto Piešťany
Medzinárodný filmový festival Cinematik už sedem rokov prináša svojim návštevníkom najlepšie súčasné i zaujímavé archívne filmy, netradičné akcie typu Secret Cinematik či stretnutia s rešpektovanými tvorcami. Tak tomu bolo aj na 7. ročníku festivalu, ktorý sa konal 7. – 13. septembra v Piešťanoch. Počas siedmych dní bolo na 4 premietacích miestach uvedených 123 filmov, z toho 70 celovečerných a 53 krátko- a stredometrážnych. Z celovečerných filmov malo 24 premiéru a 41 ešte nebolo uvedených v kinách. Festival navštívilo 15 900 divákov.

Hlavnú cenu festivalu Meeting Point Europe Award určenú pre najlepší európsky film roka získal francúzsky The Artist režiséra Michela Hazanaviciusa. Najlepším slovenským dokumentárnym filmom sa stali Zvonky šťastia režisérov Mareka Šulíka a Jany Bučky a bola im tak udelená cena Film Europe Award. Cenu Primátora mesta Piešťany získal dokument Pauly Siskovej ...Myslím, že sa nevrátim, Cenu divákov film Romana Polanskeho Carnage.

Festival Cinematik sa svojim divákom snaží sprostredkovať taktiež stretnutia s tvorcami. Medzi najvýznamnejších hosti festivalu patril Keith Jones, ktorý do Piešťan prišiel uviesť svoj dokument Punk v Afrike. Iba druhého festivalového uvedenia od svojej premiéry v Cannes sa dočkal nový film Györgya Pálfiho Dámy a páni, finálna verzia. Maďarský režisér potom na moderovanej Master Class divákom priblížil, ako film vznikal.

Počas Cinematiku sa konal aj seminár Koprodukovanie dokumentárnych filmov v Európe III za účasti medzinárodných lektorov Ove Rishøj Jensena (EDN), Claudie Schreiner (Mitteldeutsche Rundfunk) a Brama Crolsa (Associate Directors ). Určený je predovšetkým producentom zo Slovenska a okolitých krajín a jeho cieľom je predstaviť európske možnosti koprodukcie dokumentárnych filmov a európsky trh s dokumentárnymi filmami.

Slovenskú premiéru mal na festivale národný kandidát na Oscara Až do mesta Aš Ivety Grófovej, ktorý už získal viacero pozitívnych ohlasov u domácej aj zahraničnej kritiky. Súčasťou slávnostného udeľovania cien bola slovenská premiéra digitalizovanej kópie filmu Štefana Uhra Slnko v sieti. „Prvý film československej novej vlny“ digitalizoval Slovenský filmový ústav pri príležitosti 50. výročia jeho premiéry.

Festival pokračoval vo vydávaní knižnej Edície Cinematik. Druhá publikácia tejto edície sa volá Poetika zločinu. Francúzsky film noir a na 260 stranách obsahuje 18 textov slovenských, českých a britsko-francúzskych autorov. Vychádza tak v tlačenej, ako aj elektronickej podobe.

Kniha sa spája so sekciou Francúzsky film noir, ktorá ponúkla reprezentatívny výber ôsmych kriminálnych filmov z obdobia od 50. do 80. rokov. Retrospektívna sekcia Rešpekt bola tohto roku venovaná „zázračnému dieťaťu francúzskej kinematografie“ Leosovi Caraxovi, tradičná polnočná sekcia Za hranicou kultu zas netradičným westernom.
Newsletter
Detská knižnica