obrázok

Slovak Press Photo 2017

Dátum: 08. 03. 2018 Autor: Drahomíra Moretová
SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž novinárskej fotografie, cieľom ktorej je prinášať nezávislé autentické obrazové svedectvo o živote tak, ako ho vidia fotografi žijúci v Slovenskej republike a v okolitých krajinách. Nad 6. ročníkom súťaže prevzali záštitu prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska, minister kultúry SR Marek Maďarič a primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. Práce prihlásené do 6. ročníka súťaže novinárskej fotografie hodnotila 5-členná medzinárodná porota, ktorá sa zišla 2. až 4. 9. 2017 v Bratislave. Porota pracovala v zložení: Nina Bernam (USA) – predsedníčka poroty, Jana Hojstričová (SR), Jindřich Štreit (ČR), Bénédicte Kurzen (FR) a Roman Vondrouš (ČR).
Do 6. ročníka súťaže sa celkovo zapojilo 185 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2 055 fotografií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda, Svet umenia, Študenti a mladí fotografi do 25 rokov (medzinárodná kategória), Stredoeurópska fotografia (medzinárodná kategória) a Grant Bratislavy.
Hlavnú cenou súťaže Grand Prix získal voľný fotograf Andrej Belovežčík s fotografiou Praha 2017 – Staromestské námestie. Grant Bratislavy, ktorý udeľuje primátor hlavného mesta na základe ukážky projektu, získala Olja Triaška Stefanović so sériou Nová Bratislava. Ocenenie Mladý talent roka získala Soňa Maletz.
Stalo sa už tradíciou, že víťazné a ocenené fotografie sú každoročne vystavené v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany. Slávnostné otvorenie výstavy fotografií 6. ročníka súťaže Slovak press Photo 2017 v Piešťanoch sa konalo 22. februára 2018. Návštevníkom vernisáže porozprávala zaujímavosti z tohto ročníka i zo zákulisia príprav siedmeho ročníka súťaže jej zakladateľka a riaditeľka, Jana Garvoldtová. Na pódiu sa predstavili aj niektorí laureáti - Katarína Líšková, Ester Šabíková, Michal Vasiľ, Richard Dőmős, Marek Pupák a Lucia Vojtišková.
Výstava potrvá do 31. marca 2018.
Newsletter
Detská knižnica