obrázok

Eurotour Piešťany 2018

Dátum: 16. 11. 2018 Autor: Piešťanské informačné centrum
Od 13. do 15. novembra 2018 bolo KSC Fontána dejiskom 14. ročníka medzinárodnej filmovej prehliadky dokumentárnych a hraných filmov o cestovaní, krajine a človeku Eurotour Piešťany 2018.

Festival slávnostne otvorili v utorok 13. novembra o 17.00 h. Richard Konkolski, legenda československého jachtingu, sa stretol s priateľmi Jaroslavom Korytářom a Igorom Čechom, ktorých spája spoločná záľuba v cestovaní a jachtingu. Na začiatku spoločnej prezentácie sa bude premietal polhodinový dokumentárny film Námorník na suchu, ktorý bol natočený v roku 1991 v americkom Newporte a je prierezom Richardovho jachtárskeho života.

V stredu ráno začal program premietaním pre školy, v rámci ktorého žiaci videli nový dokumentárny film režiséra Pavla Barabáša s názvom Tieň jaguára. Popoludní sa návštevníci mohli tešiť na film Život v oblakoch z dielne Erika Baláža, pred ktorým boli uvedené dva krátke filmy Tajomné Karpaty a Miznúci svet hlucháňa. Nasledovali súťažné filmy MOMENT 2018 a obrazová prezentácia fotografa Vojtecha Hanka s názvom Kamčatka - raj ešte existuje o jeho putovaní po Kamčatke zo severu na juh. Večer mala možnosť vidieť nový film Pavla Barabáša Tieň jaguára aj verejnosť.

Vo štvrtok popoludní sa premietal francúzsko-nemecko-americký film Cesta času od režiséra Terrence Malicka. Neskôr bol témou človek a životné prostredie - návštevníci mohli vidieť film Ľudovíta Hanáka Voda čistá ako krištáľ o oblasti ojedinelého biotopu Slovenska - Žitného ostrova. Po ňom nasledovala islandská komediálna dráma Pod jedným stromom. Večer už patril slávnostnému záveru filmovej prehliadky, vyhodnoteniu súťaže MOMENT o Cenu primátora mesta a Cenu divákov a premietaniu ukážok z víťazných filmov. A na samotný záver pocestovali diváci do neznámej civilizácie spolu s dobrodružným filmom Jamesa Graya Stratené mesto Z.

Súčasťou tohto jedinečného podujatia boli aj sprievodné výstavy, a to výstava fotografií Richarda Konkolskieho, Jaroslava Korytářa a Igora Čecha s názvom Z našich ciest, ako aj výstava fotografií členov Piešťanského fotoklubu nazvaná Partnerské mestá očami Piešťanského fotoklubu.
Newsletter
Detská knižnica