obrázok

Farkašová Eva

Typ autority
divadelná výtvarníčka, autorka ceny Zázračný oriešok 2002

Životopis
Slovenská výtvarníčka študovala na Akadémii múzických umení v Prahe a prvý angažmán prijala v Štátnom bábkovom divadle v Bratislave. Odvtedy spolupracovala so všetkými slovenskými bábkovými divadlami, mnohými činohernými i opernými divadlami na Slovensku a v Európe (Teatr Wierszalin Supraśl, Teatr Lalek Bielsko-Biała, Teatr Lalki i Aktora Opole, Teatr Lalka Varšava, Národné divadlo Praha a ďalšie). Od roku 1997 vyučuje na Katedre bábkarskej tvorby Divadelnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave.

Tvorba Evy Farkašovej je zameraná na oblasť divadelnej a televíznej scénografie, kostýmovej tvorby, grafiky a bábkového divadla. Jej účasť na vzniku domácich a zahraničných inscenácií presahuje počet tristo realizácií.

Autorka pravidelne prezentuje svoju tvorbu ma medzinárodných výstavách a získala viacero cien, napríklad Cenu za bábkový objekt (Stuttgart, 1990), Zlatú masku za kostýmy pre inscenáciu Cirkus Dekameron (Bielsko-Biala, 2003), Cenu ASSITEJ za dlhoročnú vynikajúcu spoluprácu s poľskými divadlami (Varšava, 2008), Cenu ministra kultúry za scénografiu pre inscenáciu O malých bračekoch sv. Františka (Varšava, 2009), Zlatú masku za scénografiu pre predstavenie Tigrík Petrík a za kostýmy pre inscenáciu Ivona, princezná burgundská v Opolskom divadle bábky a herca (Opole, 2010).

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica