obrázok

Zázračný oriešok 2008

Dátum: 21. 06. 2008 Autor: Ján Uličiansky

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Rozprávku o Malom princovi pozná hádam každý. Dospelí i deti. Ilustrátor Miloš Kopták, tvorca ceny Zázračný oriešok 2008, si od pána Exupéryho „požičal" motív malej planétky a umiestnil na ňu rovnako ako on — Malú princeznú, zvieratko a jednu kvetinu. Chcel tým zdôrazniť výnimočnosť festivalu, ktorý sa koná v Mestskej knižnici mesta Piešťany raz za dva roky.
Jubilejný piaty ročník festivalu rozhlasových hier, ktorý má podtitul Kniha v rozhlase — rozhlas v knihe, bude trvať štyri dni, od 21. do 24. mája 2008. Na jeho zázračnej planétke sa stretnú spisovatelia, ilustrátori, rozhlasoví tvorcovia, knižniční pracovníci, vydavatelia kníh, ale predovšetkým deti z Piešťan a ich blízkeho okolia, aby spolu počúvali a hodnotili dvanásť rozprávok z produkcie Slovenského rozhlasu.
Počas festivalu bude na planétke zo súhvezdia Zázračného orieška okrem Malej princeznej napríklad aj psík Gaštanka, ktorého si vymyslel Anton Pavlovič Čechov. Bude na nej znieť hudba malého veľkého skladateľa Wolfika Mozarta. Musia sa na ňu zmestiť aj tri priadky zo známej ľudovej rozprávky, ale aj Emil z Lonnebergy. Aby im tam nebolo smutno, bude im tam skákať veverička Perri. V noci na planétke bude strašiť zvláštna bytosť menom Knork. Ak niekomu predsa len chýbal ten najlepší kamarát, môže si otvoriť konzervu, v ktorej sa skrýva chlapec z továrne menom Conrad. Tí, ktorí majú radi škriatkov, nech sa pozrú do kalicha tulipánu. Určite v ňom spia ako v kolíske malí škriatkovia, známi zo starých anglických rozprávok.
Okrem počúvania rozprávok sa bude na festivale hrať bábkové divadlo, budú sa prezerať ilustrácie rozprávkových kníh a deti sa na besedách budú môcť stretnúť so svojimi obľúbenými spisovateľmi. Najdôležitejšie je však to, že počas toho neobyčajného týždňa bude na všetkých svietiť SLNIEČKO, ktoré má vo svojej podobe literárneho časopisu pre deti rovnako veľké jubileum — 80 rokov od začatia vychádzania. Bude to teda naozaj vel'ký festival na malej planétke. Ale nebojte sa, zmestí sa na ňu každý, kto má rád rozprávky. V nich sa totiž dejú zázračné veci a zmestí sa do nich všetko — tak ako do Popoluškinho orieška.
Newsletter
Detská knižnica