obrázok

Babjak Martin (1960)

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Spevák, Operný spevák

Citácia
www.martinbabjak.sk

Životopis
Barytonista Martin Babjak (15. september 1960), laureát Pavarottiho súťaže z Philadelphie (jeseň 1992) a víťaz XXVII. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Totti dal Monte z talianskeho Trevisa (1995), je rodákom z Banskej Bystrice.
Štúdium spevu absolvoval na bratislavskom Konzervatóriu v rokoch 1980-85 v triede prof. I. Černeckej. V roku 1985 bol poslucháčom speváckej školy Centro di perfezionamento cantanti lirici pri Teatro alla Scala v Miláne. O dva roky neskôr nastúpil na sólistickú opernú dráhu v Banskej Bystrici, odkiaľ ho v roku 1989 angažovali do opery Slovenského národného divadla, kde pôsobil do septembra 2006. Na scéne banskobystrickej opery naštudoval Čajkovského Eugena Onegina, Escamilla v Bizetovej Carmen, Franka v Pucciniho Edgardovi a Básnika v Cimarosovom Opernom riaditeľovi.
Medzinárodnú spevácku kariéru odštartoval v roku 1991, kedy v Modene postúpil do philadelphského finále Pavarottiho súťaže, odkiaľ si na jeseň budúceho roka prináša titul laureáta a pozvanie hosťovského účinkovania vo philadelphskej opere, kde stvárnil postavu Marcela v Pucciniho Bohéme a Kráľa Alfonza v Donizettiho Favoritke. Ešte v tom istom roku sa predstavil vo švajčiarskom St. Galene ako Nottingham v ďalšej Donizettiho opere Roberto Devereux. V rokoch 1993 a 1995 bol jedným z účinkujúcich v medzinárodne obsadenom projekte Belcanto v Mníchove a Passau. Po víťazstve v medzinárodnej speváckej súťaži v Trevise exceloval postavou toreadora Escamilla v Bizetovej Carmen v sérii predstavení v Trevise a Rovigu. Nasledovali ďalšie hosťovania v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Španielsku, Francúzsku, Nórsku, Portugalsku, Egypte, Kanade, USA a Japonsku, kde sa prezentoval nielen opernými postavami, ale i koncertnými vystúpeniami. V závere roka 1997 realizoval svoje prvé profilové CD v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením švajčiarskeho dirigenta A. Waltera.
Repertoár Martina Babjaka, okrem už spomínaných postáv je bohatý a s čoraz dramatickejším nádychom. Po rolách Almavivu (Mozart: Figarova svadba), Guglielma (Mozart: Cosi fan tutte), Figara (Rossini: Barbier zo Sevilly), Malatestu (Donizetti: Don Pasquale), Sharplessa (Puccini: Madama Butterfly), Onegina (Čajkovskij: Eugen Onegin), Schlemila aj Hermanna (Offenbach: Hoffmannove poviedky), Valentína (Gounod: Faust), nasledovali postavy ako Jago z Otella či Posa z Dona Carlosa G. Verdiho a Wolframa z Wagnerovho Tannhäusera. Zaujímavou kreáciou Golauda sa predstavil v inscenácii Debussyho opery Pelleas a Melisanda a ako zákerný Scarpia v Pucciniho opere Tosca. V predstavení Falstaffa spieval part rovnomennej titulnej postavy a roky ho môžeme počuť ako Nabucca v inscenáciách na Slovensku i v Čechách.
V Leoncavallových Komediantoch bol Toniom (aj s prológom), v Mascagniho Sedliackej cti Alfiom, v Donizettiho Nápoji lásky Belcorem a v Hamletovi od A. Thomasa spieval rovnomennú titulnú postavu.
Neskôr, na pôde opery SND, bol jeden večer záletný Don Giovanni, druhý večer bôľom zatrpknutý šašo Rigoletto; vo Figarovej svadbe v Národním divadle v Prahe spieval grófa Almavivu. Na festivale v Maďarsku zožal úspech v produkcii Pucciniho opery Le Villi a v Poľsku (2009) spieval na medzinárodnom galakoncerte.
M. Babjak je stálym hosťom Štátnej opery v Prahe, kde hosťuje napr. v predstaveniach Carmen a Piková dáma. Najnovším dramatickým titulom v jeho repertoári je Gróf Luna z Verdiho Trubadúra, Simone Boccanegra z rovnomennej opery - tieto postavy uviedol v spolupráci so Štátnou operou v Banskej Bystrici, podobne, ako spomínaného Nabucca.
Divadelná sezóna 2009/2010 priniesla o. i. spoluprácu s Operou v Krakove, kde úspešne hosťoval v postave Escamilla v Bizetovej Carmen.
Martin Babjak je neúnavným propagátorom opernej resp. dobrej hudby a interpretačného umenia. Jeho nespočetné vystúpenia sú plné iskrivej energie, vrúcnosti, úprimnosti a pokory. Vynikajúcim dlhoročným partnerom v muzicírovaní je klavirista Daniel Buranovský.
Okrem operných a koncertných vystúpení sa Martin Babjak zavďačil širokému auditóriu aj dvomi CD s nahrávkami hitov pod názvami Romantica a Poetica. Poslucháčom ľudových melódií zase CD Folklorika v spoluúčinkovaní s Diabolskými husľami J. Berkyho-Mrenicu.

Newsletter
Detská knižnica