Kirschner Jana (1978)

obrázok

Typ autority
Speváčka

Životopis
Slovenská populárna speváčka (vlastným menom Jana Kirschnerová), označovaná tiež ako prvá dáma slovenského popu sa narodila 29. decembra 1978 v Martine.

V roku 1997 vychádza vo vydavateľstve Universal jej debutový album s názvom Jana Kirschner.
Po dvoch rokoch a spolupráci s mnohými slovenskými muzikantami, vydáva album V cudzom meste (1999) ktorý priniese nielen obrovský komerčný úspech ale aj mnohé odborné ocenenia.
Ešte v tom istom roku sa stáva Zlatým Slávikom a o čosi neskôr získava jedenásť nominácii na cenu hudobnej akadémie Aurel.
Spolupracuje s Michalom Horáčkom a Petrom Hapkom na albume Mohlo by tu být i líp a piesňou Bude mi lehká zem získava rešpekt aj na českej hudobnej scéne.
S touto autorskou dvojicou pracuje aj na albume Strážce plamene (2006), na ktorom okrem iných piesní naspieva aj duet s Jaromírom Nohavicom, První noc v novém bytě.
V roku 2002 prichádza s albumom Pelikan. Približne v tom období začína písať prvé skladby v angličtine a dostáva ponuku od vydavateľstva Universal International v Londýne.
Po nahratí platne Veci čo sa dejú (2004) získava ocenenie speváčka roka a pieseň Na čiernom koni sa stáva najúspešnejšou slovenskou skladbou, spolu s videom od Ondreja Rudavského.
V roku 2005 odchádza do Londýna, kde s producentom Rossom Cullumom (Tears for Fears, Enya, Tori amos, Brian Ferry...) nahráva album Shine (2007).
Rok na to píše titulnú skladbu k filmu Pokoj v duši. Nielen obrovský úspech tejto piesne, ale aj túžba tvoriť v rodnom jazyku ju po takmer piatich rokoch prijme k napísaniu slovenskeho albumu.

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica