obrázok

Balogh Bartolomej „Berco“ (1961)

Narodený
03. 11. 1961, Bratislava

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Spevák, Hudobník

Citácia
www.bercobalogh.com

Životopis
Berco Balogh sa narodil v hudobníckej rodine v Bratislave roku 1961. Vyštudoval na konzervatóriu v Bratislave v obore hra na viole prof. Hrdinu. Od roku 1980 sa začína profesionálne venovať jazzovému spevu.

Bol členom známej bratislavskej funkovej skupiny TAMIS, s ktorou roku 1983 prvýkrát súťažil na festivale Bratislavská lýra. V roku 1984 odchádza do vynikajúcej fussionovej kapely TAGORE. Po skončení vojenčiny vo VUS-e dostáva ponuku na spoluprácu v renomovanej jazzovej skupine Vlada Valoviča VV SYSTÉM, s ktorou pravidelne koncertuje doma i v zahraničí. V roku 1987 získal s VV SYSTÉMOM bronzovú Bratislavskú lýru s piesňou Milionár a roku 1988 zlatú v domácej a striebornú v zahraničnej súťaži s piesňou Farbami dýcha noc.

V roku 1989 odchádza do zahraničia. Hosťoval v krajinách ako Švajčiarsko, Fínsko, Švédsko, Nemecko, Rakúsko, Poľsko, Dánsko, Česko, Malta, Rusko. V roku 1994 začína spolupracovať s legendárnym orchestrom Gustava Broma. V tom istom roku vydáva s Fredym Aisym album Not Really Black, Not Really White.

V roku 1995 vydáva dlho očakávaný album Farbami dýcha noc. V roku 1998 mu bola udelená cena Ladislava Martoníka za činnosť v oblasti jazzu. V tom istom roku vydáva spolu s orchestrom Gustáva Broma spomienkový album na Franka Sinatru "Hallo Frankie Boy", ktorého producentom bol aj súčasný dirigent orchestra a zakladateľ VV Systému Vlado Valovič.

V roku 1999 zalkladá s Matúšom Jakabčicom formáciu Bee Connection. Spolupráca vrcholí v roku 2000 vydaním albumu Bee Connection. V roku 2002 hosťuje dve sezóny v divadle Nová scéna v muzikále Hamlet a o rok na to v muzikáli Rebelove.

Od roku 2005 do roku 2007 aktívne koncertuje v televízii, v rozhlase a je účastníkom mnohých televíznych show. V roku 2008 vydáva štvrtý album Siedmy pád.

V súčasnosti spolupracuje so špičkou slovenského jazzu ako napríklad Matúš Jakabčic, Radovan Tariška, Ľubomír Šrámek, Klaudio Kováč a Ondrej Krajňák atd V sučastnosti pripavuje novy študiovy jazzovy album s klaviristom a skladatelom Lubošom Sramkom!

Newsletter
Detská knižnica