Sorrentino Paolo (1970)

obrázok
Foto: en.wikipedia.org

Narodený
31. 05. 1970, Neapol, Taliansko

Typ autority
Režisér, Scenárista

Citácia
www.csfd.cz

Životopis
Režisér a scenárista Paolo Sorrentino sa narodil v Neapoli v roku 1970. Jeho prvý celovečerný film L’uomo in più, s Toni Servillem a Andrea Renzim v hlavných úlohách, bol v roku 2001 uvedený na Mezinárodnom filmovom festivale v Benátkach a získal tri nominácie na cenu David di Donatello (ceny talianskej akadémie) a získal cenu Nastro d’Argento (ceny talianskych filmových novinárov) za najlepšieho debutujúceho režiséra.

V roku 2004 režíroval Sorrentino Následky lásky, ktoré sa premietala v súťaži filmového festivalu v Cannes a ktoré si získali uznanie talianskych i medzinárodných kritikov. Snímok vyhral mnoho významných talianskych ocenení, vrátane piatich cien David di Donatello: za najlepší film, režiséra, scenár, herca a kameru.

O tri roky neskôr jeho tretí film Rodinný priateľ bol taktiež vybraný do súťaže na MFF v Cannes. V roku 2008 si Sorrentino zopakoval spoluprácu s Toni Servillom vo filme Božský a už po tretí krát svoj film zaradil do súťaže MFF Cannes. Tentokrát vyhral cenu poroty – Prix du Jury. Film bol nominovaný za najlepšie masky tiež na Oscara a získal sedem cien David di Donatello, päť cien Ciak d’Oro a päť cien Nastri d’Argento.

V roku 2010 vydal svoju prvu knihu, Hannu tutti ragione, ktorá bola vrele prijatá ako kritikmi, tak i čitateľmi a bola nominovaná na najprestížnejšiu cenu talianskej literatúry, Premio Strega. Tu to musí byť je Sorrentinov prvý anglicky hovorený film a štvrtý, ktorý bol uvedený na súťaži Medzinárodného filmového festivalu v Cannes.

Newsletter
Detská knižnica