obrázok

Mgr. VHRSTI - Jurík Vojtěch (1975)

Typ autority
Ilustrátor, Ilustrátor, spisovateľ, významný predstaviteľ českého komiksu

Životopis
Narodil sa 1. augusta 1975. Ilustrátor, spisovateľ, komiksový kresliar a scenárista, autor kníh pre deti. Je členom neoficiálnej novej vlny českého a slovenského komiksu „Generace nula“, v ČUK od roku 2005. Je autorom detských kníh Už se nebojím tmy a Prázdniny v nebi. Ilustruje Boříkovy lapálie Vojtěcha Steklača aj knižky rozprávok a povestí Markéty Čekanovej a Zdeňka Zajíčka. Publikuje v Čechách aj v zahraničí ilustrácie, komiksy, kreslený humor aj rozprávky. Prvý raz na seba upozornil vo svetovej antológii protivojnového komiksu Warburger, svojím komiksom je zastúpený v talianskom magazíne International pri príležitosti XX. zimných olympijských hier v Turíne. Získal Cenu učiteľov za prínos detskému čitateľstvu (2007), titul Najlepší komiksový web roku (2006), ocenenie Certificate of Excellence od National Press Club of Canada (2006) či Zvláštnu cenu poroty na 1. edzinárodnom salóne mladého komiksu v Belehrade (2003).
Je členom predsedníctva České unie karikaturistů (ČUK) a neoficiálnej nové vlny českého a slovenského komiksu Generace nula. Výtvarník Večerníčku Bílá paní na hlídání (ČT, 2012) a jeden z 13 autorov úspěšnej komiksovej knihy Ještě jsme ve válce (cena Fabula Rasa za komiks roku 2011).
Autorské knihy: Tajemství sněhových vloček (Pro libris, 2011); Prázdniny v nebi (Mladá fronta, 2008); Už se nebojím tmy (Mladá fronta, 2007) — Cena učitelů za přínos dětskému čtenářství; Kalendář plzeňský 2008 (Pro libris, 2007).
Ocenenia: Cena Bohumila Polana (2015); BESA – The Best European Schoolbook Awards – SILVER MEDAL v súťaži o najlepšiu učebnicu Európy (2013).

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica