Alkehol (1991)

obrázok

Typ autority
Spevák, Hudobná skupina

Životopis
Alkehol je česká hudobná skupina. Vznikla v roku 1991.
V roku 1991 sa Ota Hereš a Petr „Kuna“ Buneš, gitarovej thrash metalovej skupiny Kryptor dohodli, že si zložia pre zábavu pár piesní v inom než thrashovom štýle s textami týkajúcimi sa „hospodské“ tématiky. Stredobodom ich konzultácií o obsahu tvorby sa stala pražská piváreň „Na Slamníku“, kde sa za asistencie kamarátov a spolustolovníkov dolaďovala konečná podoba tohto rodiaceho sa a ešte nepomenovaného projektu. Nakoľko nápadov pribúdalo priamo úmerne s počtom vypitých pollitrov zlatého moku, mohlo sa dňa 25. januára 1992 sláviť o to viac – bolo dokončené demo s názvom Hospodo nalejvejd, ktoré už pod názvom Alkehol obsahovalo tieto skladby: „Intro“, „Hospodo nalejvej“, „Tak jaký cavyky“, „Travičko zelená“, „Vypít se“, „Všechno je jinak“, „Dejvice“, „Polibte mi“, „Jako obvykle“, „Železná Sparta“, „Vezmem zákon do svejch rukou“ a „Outro“. Potom bolo toto demo poskytnuté vydavateľstvu Monitor EMI, ktoré po jeho vypočutí okamžite prejavilo záujem o jeho vydanie. Záujem bol obojstranný, a tak sa počas jedného týždňa od doručenia dema podpísala zmluva o vydaní celého albumu. Nahrávanie prebehlo v apríli 1992 v štúdiu „Propast“, a okrem pesničiek z už spomenutého dema pribudli ešte piesne „Podbabskej stánek“, „O chlastu“ a „Na Slamníku“.
Nahrávania sa zúčastnil Ota Hereš (gitara, basová gitara, spev, vokály), Kuna (gitara, basa, vokály), Filip Robovski (basa, vokály), Lou Fanánek Hagen (spev, vokály) a A.K. (automatický bubeník). Prvý album vyšiel pod názvom Alkehol 8. júna 1992, a vzápätí sa dostal do prvej dvadsiatky najpredávanejších titulov vtedajšej federálnej televíznej hitparády. Kvôli množiacim sa ponukám na koncertovanie si dvaja zakladajúci členovia pribrali do skupiny svojich kamarátov: bubeníka Martina Melmusa (ex-Törr), a na basové struny sa adaptoval gitarista Tonda Rauer (vtedy gitara v skupine Brian). V tejto zostave už kapela v septembri 1992 nahráva pieseň „Okno mé lásky“ na sampler …dej mi víc Olympic….
Prvý koncert sa odohral v tejto (a už nikdy nezmenenej) zostave dňa 30. októbra 1992 v Duchcove, kde bol Alkehol predskokanom skupine Kabát. Aj keď sa hudobní kritici predbiehali vo svojich zdrvujúcich článkoch o tvorbe Alkeholu, plné sály a záujem fanúšikov predurčoval ďalší počin skupiny. Tým sa stalo vydanie druhého albumu pod názvom S úsměvem se pije líp (september 1993), ktorý dva mesiace po sebe vyhral TV hitparádu. Aj vďaka tomuto vystúpil Alkehol dňa 25. novembra 1993 pred vypredanou pražskú Lucernou. V období 1992 – 2001 kapela absolvovala stovky samostatných koncertov v Česku, dva veľké koncertné turné na Slovensku a zúčastnila sa mnohých festivalov (CZ i SK).
V tomto obodbí natáča aj videoklipy k týmto piesňam: Podbabskej stánek, Na Slamníku, O chlastu(live), Okno mé lásky, Buráky, Pivo dělá hezká těla, Rock’and’roll, Hlupák váhá, Houbová, Na zdraví, Odpočívej v pokoji, Nonstop a Lejboj.
V roku 2002 mení Alkehol vydavateľstvo, ktorým sa stáva Sokol’s Power Voice Music a kde v apríli 2002 vychádza album Planeta vopic (bol natočený videoklip k piesni „Piju jako duha“). V septembri roku 2003 skupiny vydala album s názvom Už se to smaží a peče, pričom k piesni „Život je krátkej“ z tohto albumu bol natočený videoklip.

Zdroj: Wikipedia
Foto: www.alkehol.cz

Newsletter
Detská knižnica