Končinský Tomáš (1978)

Typ autority
Autor, dramaturg, scenárista, spisovateľ

Životopis
Tomáš Končinský vyštudoval Katedru scenáristiky a dramaturgie na FAMU v Prahe. V rokoch 2004-2006 bol členom scenáristického tímu seriálov Redakce (TV Nova) a Letiště (TV Prima). Od roku 2006 pôsobí ako externý scenárista a autor programov a rozprávok pre deti pre Český rozhlas 2 a Rádio Junior. V súčasnosti pôsobí ako televízny dramaturg detskej televízie ČT :D (Studio kamarád, Tamtam, Černobílo). Autorsky spolupracoval na viacerých projektoch pre deti, za ktoré získal prestížne ocenenia – medzi inými v roku 2014 ocenenie Strip roka za komiks Kustodka Květa. V roku 2017 získal ceny Magnesia Litera a Zlatá stuha za knihu pre deti a mládež s názvom Překlep a Škraloup. Táto knižka sa stala neskôr inšpiráciou pre inscenáciu Chronoškriatkovia, ktorú uviedlo Bratislavské bábkové divadlo.
V roku 2019 vydal rozprávkovú knihu plnú fantastických príbehov o bytostiach z ďalekých krajín s názvom Cesta z Ošemetna, ktorú ilustrátorsky spracovala významná slovenská výtvarníčka Martina Matlovičová. Kniha bola v roku 2020 ocenená ako najlepšia detská kniha vydavateľstva Albatros Media.
S ilustrátorom Danielom Špačkom aktuálne pripravuje novú knihu pre deti s názvom Do Nepaměti, ktorá vyjde v októbri tohto roka vo vydavateľstve Albatros. Dej knihy sa sústreďuje okolo otázky, kam miznú naše spomienky na prvé dva roky života. Jedenásťročná Jasmína sa to rozhodne zistiť, aby zachránila spomienku svojho bratranca Jáchyma na oslavu jeho druhých narodenín. Pátranie po narodeninovej spomienke ju zavedie do tajuplného sveta Nepameti, plného všetkého, na čo ľudia už dávno zabudli...

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica