obrázok

Janíková Oľga (1951)

Typ autority
Televízna a rozhlasová režisérka

Životopis
Vyštudovala televíznu réžiu na Divadelnej fakulte Vysokej školy múzických umení v Bratislave, počas prerušenia štúdia pracovala rok ako krajská metodička pre folklór Východoslovenského osvetového strediska v Košiciach. V rokoch 1977-1991 pôsobila ako režisérka Československého rozhlasu v Bratislave, neskôr ako odborná redaktorka Slovenského rozhlasu v Bratislave.

V televízii režírovala portréty viacerých osobností vedeckého, umeleckého i športového života, v dabingu režírovala niekoľko desiatok pokračovaní viacerých obľúbených televíznych seriálov a približne 20 celovečerných primetimových titulov (o. i. Dom za všetky peniaze; Chyť ma, ak to dokážeš; Tomb Rider).
V rozhlase režírovala niekoľko desiatok úspešných diel domácich i svetových autorov (napr. Partia biliardu; Chlapci z Brazílie; Muž a gentleman); mnohé z nich aj scenáristicky spracovala (dramatizovala) pre rozhlas podľa literárnych predlôh. Venovala si i réžii v divadle - režijne a herecky spolupracovala s legendárnym divadlom malých satirických foriem Mandragora, v rámci tohto pôsobenia získala ocenenie na podujatí Kremnické gagy (1982).
V roku 2016 získala Cenu Literárneho fondu za celoživotnú rozhlasovú tvorbu.

Ďalšie ocenenia:
Zlatý klinec za réžiu rozhlasového spotu AUDI A4 – Váš štvrtý rozmer (1995)
A slovo básňou sa stalo: réžia portrétu básnika M. Válka pre STV; prestížne ocenenie Telemúza za réžiu, scenár a interpretáciu (1997)
Zlaté platne za viaceré MG a CD nosiče
Prémia Literárneho fondu za réžiu dabingu seriálu pre deti Stanley (2007)
1. miesto v kategórii náučno-metodických filmov a Cena Slovenského poľovníckeho zväzu za rok 2007 za prínos pre vzdelávanie na medzinárodnom festivale HUBERTLOV Levice za film Prežije kamzík?.
Diplom Národnej poroty na 24. medzinárodnom filmovom festivale AGROFILM 2007 v Nitre za film Prežije kamzík?.
2. miesto v kategórii náučno-metodický a dokumentárny film, Cena Slovenského poľovníckeho zväzu za rok 2008 za prínos pre vzdelávanie na 13. medzinárodnom festivale filmov s tematikou poľovníctvo a ochrana prírody HUBERTLOV Levice o Putovný pohár HUBERTLOVU za film Zhovorčivý spachtoš.
Cena Národnej poroty na 25. medzinárodnom filmovom festivale AGROFILM Nitra 29. 9.-3. 10. 2008 za film Zhovorčivý spachtoš.
Cena divákov na 25. medzinárodnom filmovom festivale AGROFILM 2008 v Nitre v konkurencii 111 filmov z 21 krajín za náučno-metodický film Zhovorčivý spachtoš.
Cena riaditeľa poľského Tatranského národného parku na medzinárodnom festivale Spotkania s filmom górskym Zakopane 10.-13. 9. 2009 za film Zhovorčivý spachtoš. Ocenenie sa udeľuje snímkam, ktoré zobrazujú jedinečný vzťah človeka a prírody.

Odkazy

Newsletter
Detská knižnica