obrázok

ak. mal. Mydlo Svetozár (1948 - 2014)

Narodený
10. 07. 1948, Ružomberok

Dátum a miesto úmrtia
29. 11. 2014

Typ autority
Výtvarník, ilustrátor, grafik

Životopis
Narodil sa v Ružomberku, študoval na Škole umeleckého priemyslu u profesora Rudolfa Filu a na Vysokej škole výtvarných umení v oddelení voľného maliarstva. Pôsobil ako výtvarný redaktor vo vydavateľstve Mladé letá, dvorný grafik Radošinského naivného divadla a blízky spolupracovník vydavateľstva Buvik. Jeho nezameniteľný výtvarný rukopis ozvláštnený svojskou poetikou nájdeme v dielach Jozefa Pavloviča, Kristy Bendovej, Milana Rúfusa, Tomáša Janovica i na stránkach časopisu Slniečko.

Jeho dynamické, vtipné, pestrofarebné ilustrácie sprevádzali detstvom niekoľko generácií. Expresívnu živú kresbu, vyhovujúcu autorovmu naturelu, dopĺňa kaligrafickým písmom, kolážou, hravou grafickou úpravou textu napríklad v knihách Nevyplazuj jazyk na leva, Prázdniny v ríši rozprávok a Zajatci asteroidu alebo v Rozprávkach od výmyslu sveta.

Diela Svetozára Mydlu boli pravidelne oceňované. V roku 1996 získal za tvorbu pre deti Cenu Ľudovíta Fullu, v roku 1998 bol ocenený za ilustrácie v knihe Kristy Bendovej Osmijanko Cenou Bibiany a o dva roky neskôr jeho meno pribudlo na Čestnú listinu IBBY. V roku 2013 bol medzi nominovanými ilustrátormi na Bienále ilustrácie Bratislava. Kniha Kvety Daškovej s ilustráciami Svetozára Mydlu Peťka, ja a osem medvedíkov bola v súťaži organizovanej BIBIANOU, Medzinárodným domom umenia pre deti ocenená ako Najkrajšia kniha zimy 2012. Ocenili ho aj Kremnické gagy 2012 – cenou za celoživotný prínos výtvarnému humoru.

Odkazy

Knihy (71)

Newsletter
Detská knižnica