obrázok

Zázračný oriešok 2014

Dátum: 02. 06. 2014 Autor: Katarína Nemcová

Kniha v rozhlase - rozhlas v knihe

Ôsmy ročník festivalu rozhlasových rozprávok Zázračný oriešok. Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe sa uskutočnil v dňoch 20. – 23. mája 2014 v Piešťanoch z iniciatívy RTVS, Mesta Piešťany a Mestskej knižnice mesta Piešťany. Záštitu nad ním prezvala česká veľvyslankyňa na Slovensku Livie Klausová a slovenský minister kultúry Marek Maďarič. Festival aj tento rok priniesol návštevníkom rozprávku v tých najrôznejších podobách, od rozhlasovej, dramatickej, klasickej knižnej až po ilustrovanú. Miestom konania festivalu nebola len mestská knižnica, ale rozprávkovými príbehmi žili aj ďalšie kultúrne a vzdelávacie inštitúcie na území mesta i mimo neho. Podujatia festivalu sa uskutočnili v Dome umenia v Piešťanoch, v novootvorenom priestore piešťanskej Elektrárne, v Kusalone, v Auparku, v CVČ v obci Drahovce, na mnohých miestnych aj regionálnych základných školách a škôlkach, v mestskom parku aj v uliciach mesta.

Počas 4 dní trvania festivalu Piešťany navštívili viaceré významné osobnosti kultúrneho a spoločenského života. Privítali sme medzi nami veľvyslankyňu ČR na Slovensku Liviu Klausovú, riaditeľa RTVS Václava Miku, hercov Zuzanu Kronerovú, Borisa Farkaša, Romana Pomajba, Janu Lieskovskú, autorov Daniela Heviera, Jána Uličianskeho, Alexandu Salmela, Ester Starú, Moniku Kompaníkovú, Jozefa Lenharta, Kvetu Daškovú, Katarínu Kerekesovú, ilustrátorov Danielu Olejníkovú, Martinu Matlovičovú, Vlada Krála, Petra Uchnára, Katarínu Ilkovičovú, Miloša Koptáka, Milana Starého, český divadelný súbor Listování a mnohých ďalších. Za ich účasti sa uskutočnilo množstvo podujatí, prezentácií kníh, besied, výstav, divadiel aj milých stretnutí detí s literatúrou a tými, ktorí pre nich rozprávky tvoria, píšu, ilustrujú a vydávajú.

Hlavnou náplňou Zázračného orieška bola už po ôsmykrát súťaž rozhlasových spracovaní knižných predlôh. Dve poroty, odborná a detská vybrali spomedzi 12 súťažných titulov tie, ktoré ich najviac zaujali v kategórii monologických rozprávok a rozhlasových hier.

Odbornú porotu ako monologická rozprávka najviac oslovilo rozhlasové spracovanie Popolušky v dramaturgii Beaty Panákovej, réžii Táne Tadlánkovej, ktorú interpretovala Emília Vášaryová.
V kategórii rozhlasových hier si ocenenie odbornej poroty vyslúžil Leonardo, kocúr z ulice, spracovaný podľa literárnej predlohy Jána Uličianskeho, s dramaturgiou Zuzany Grečnárovej v réžii Petra Palíka.

Hlasovanie detskej poroty prinieslo tieto výsledky. Ako najlepšiu monologickú rozprávku deti označili antické dielo Dafnis a Chloé v dramaturgii Beaty Panákovej a réžii Martina Bendíka. Rozprávku interpretoval herec Marián Slovák. Z rozprávkových hier sa im najviac páčil titul Čertov kamarát dramaturgičky Zuzany Grečnárovej a režiséra Róberta Horňáka.

V rámci festivalu boli udelené aj dve významné ocenenia patriace osobnostiam, ktoré obohatili slovenský kultúrny život. Zvláštnu cenu RTVS si z rúk jej zástupcu prezval herec Boris Farkaš za celoživotné dielo a výrazný vplyv na rozhlasovú dramatickú tvorbu pre deti.
Ocenenie Zvláštna cena Literárneho informačného centra patrí spisovateľovi Danielovi Hevierovi za významný umelecký prínos v oblasti detskej tvorby.

Newsletter
Detská knižnica