obrázok

Otvorenie letnej kúpeľnej sezóny 2014

Dátum: 08. 06. 2014 Autor: Mesto Piešťany
Od roku 1992 každoročná slávnosť s bohatým kultúrnym programom v prvú júnovú sobotu v Piešťanoch otvára letnú kúpeľnú sezónu naozaj veľkolepým podujatím. Mesto je vyzdobené vlajkami, parky sú plné rozkvitnutých kvetov, centrum mesta je zaplnené stánkami s rozličnými predmetmi, remeselníckymi výrobkami i občerstvením. Zo všetkých kútov vyhráva hudba rôznych žánrov.

V sobotu 7. júna sa konal už 23. ročník Otvorenia letnej kúpeľnej sezóny. Najvýznamnejšie podujatie pre Piešťancov a návštevníkov mesta zorganizovalo Mesto Piešťany v spolupráci so Slovenskými liečebnými kúpeľmi a.s. Piešťany. V tomto roku podujatie získalo ďalší rozmer – v plnej miere sa prejavila ľudská spolupatričnosť s tragickou nehodou študentov trnavského športového gymnázia. Na výzvu podpredsedníčky NR SR Renáty Zmajkovičovej minútou ticha vzdali všetci prítomní pred Domom umenia úctu obetiam piatkovej (6. 6.) tragickej nehody autobusu na diaľnici D1 a spoločne poslali energiu pozostalým. Po vystúpení generálneho riaditeľa Slovenských liečebných kúpeľov a.s. minútu ticha vystriedal spontánny potlesk. Klaus Pilz totiž verejne prisľúbil zraneným študentom a pedagógom zabezpečenie rehabilitácie v piešťanských kúpeľoch po ich prepustení z nemocníc.
Slávnostná časť Otvorenia sa začala už o 10.00 h v hudobnom pavilóne Harmony požehnaním prameňov predstaviteľmi cirkví sídliacich v Piešťanoch za účasti najvyšších predstaviteľov mesta a kúpeľov a tiež všetkých hostí na čele s podpredsedníčkou NR SR Renátou Zmajkovičovou a štátnym tajomníkom Ministerstva kultúry SR Ivanom Sečíkom
Po požehnaní sa všetci hostia zapojili do slávnostného sprievodu. Okrem predstaviteľov kultúrneho, spoločenského a politického života na Slovensku, v ňom kráčali aj veľvyslankyňa Írskej republiky na Slovensku Anna-Marie Callanová s kolegom z Chorvátska Jakšom Muljačičom i s 1. tajomníčkou Veľvyslanectva USA Juliou A. Stanleyovou, delegácie partnerských miest Piešťan z poľského Ustroňu, maďarského Hajdúnánásu a českých Luhačovíc. V sprievode mali zastúpenie žiaci a študenti škôl na území mesta, športovci, rôzne alegorické vozy, atrakcie, figuríny, ale aj kone, historické vozidlá či bicykle. Tohtoročným prekvapením bolo historické hasičské auto z partnerského mesta Luhačovice. Sprievod obklopený stovkami divákov prešiel z Kúpeľného ostrova po Krajinskom moste cez pešiu zónu a mestský park k Domu umenia na slávnostný otvárací ceremoniál, ktorý po bohatom programe ukončil primátor Remo Cicutto tradičnou otváracou formulkou.
Popoludní sa centrum kultúrneho diania presunulo do mestského parku, kde v Hudobnom pavilóne vystúpili mnohí umelci – historicko-umelecká spoločnosť BOJOVNÍK, cimbalová kapela YOUNG STRING ORCHESTRA, brazílske tanečnice z BRASIL SAMBA CARNEVAL SHOW. Operný spev zaznel v podaní Martina Babjaka a Terézie Kužliakovej, ktorých na klavíri sprevádzal Daniel Brunovský. Zábava pokračovala predstavením dievčenského husľového tria G-STRINX, nechýbali swingové melódie v podaní Berca Balogha, Karola Csina a Veroniky Paulovičovej. Vyvrcholenie večera patrilo hviezdnemu výkonu Jany Kirschner s kapelou.
Na Námestí slobody v centre Piešťan sa v rámci sprievodného programu prezentovala Hotelová akadémia Ľudovíta Wintera s charitatívnou akciou „Hoteláci so srdcom“. Podporiť ich prišli speváci Magdaléna Megová, Ján Slezák, Adam Ďurica, Dominika Mirgová a mnohé ďalšie známe osobnosti. Ďalším už tradičným podujatím bola súťaž v plavbe dračích lodí na Váhu, na Lodenici sa konal festival Truck aréna a euroliga silákov pod názvom Piešťanská barla. Záujemcovia o kaktusy, sukulenty či bonsaje si prišli na svoje na pripravenej výstave, na deti čakali rôzne podujatia v parku a otvorenie najväčšej atrakcie – aquaparku Nafukovací vodný svet. V nedeľu vystúpila Jana Hubinská s Art Music Orchestra.
A to nebolo všetko. Mesto zaplnili stánky ponúkajúce okrem rôznych maškŕt a dobrôt aj široký výber remeselníckych výrobkov, hračiek, darčekov pre každého. Dobrú náladu tisícov Piešťancov a návštevníkov mesta umocnilo aj „objednané“ pravé letné počasie. Letná kúpeľná sezóna 2014 sa začala.
Newsletter
Detská knižnica