obrázok

Tradičné umelecké remeslá 2014

Dátum: 19. 05. 2014 Autor: Slovenské liečebné kúpele Piešťany, a. s.
Už po 6. krát sa na kúpeľnom ostrove zišli keramikári, drotári, kováči, rezbári, košikári a ďalší remeselníci, ktorých šikovné ruky vytvorili doslova umelecké diela. Tradičných umeleckých remesiel sa zúčastnilo približne 160 remeselníkov zo Slovenska, Čiech, Poľska, Srbska, Švédska, Belgicka, Chorvátska, Macedónska, Maďarska, Izraela i Slovinska. Návštevníci si mohli domov odniesť ručne tkané koberce, obrovské varechy do guľášu, ozdoby z drôtu, kože či skla, veľké i malé črepníky, obrázky vytvorené servítkovou technikou, maľované hodvábne šatky, textilné bábiky, či hrnčeky všetkých tvarov, farieb a vzorov a mnoho ďalších ručne vytvorených výrobkov.

Deti si mohli vyskúšať ako sa pracuje v kováčskej dielni alebo sledovať sokoliarov v dobových kostýmoch. V nedeľu v rámci kultúrneho programu deti bavilo Stražanovo bábkové divadlo. Avšak asi najväčšou atrakciou tohto ročníka bol drevený kolotoč s košíkmi namiesto sedadiel.
Popri mnohých stánkoch s občerstvením si návštevníci pochutnávali aj na medovníkoch, tradičných valašských frgáloch a cesnakových topeničkách pečených priamo na platni.

Projekt Tradičné umelecké remeslá v Piešťanoch každoročne organizuje občianske združenie Tradičné ľudové umelecké remeslá a Slovenské liečebné kúpele Piešťany pod záštitou Ministerstva hospodárstva SR. Minister Ing. Tomáš Malatinský sa tohto krásneho podujatia i osobne zúčastnil.

Priestor každoročne dostávajú aj chránené dielne, handicapovaní remeselníci a Domovy sociálnych služieb zo Slovenska – Zelený dom zo Skalice, Merema z Modry a Betánia zo Senca. Obyvatelia Zeleného domu vystúpili so svojim kultúrnym programom aj v rámci slávnostného otvorenia v Pavilóne Harmony, kde zožali veľký potlesk a uznanie. Ďalej vo folklórnom programe vystúpila spevácka skupina Kolovrátok z Drahoviec a mužská spevácka skupina z Heľpy.
Newsletter
Detská knižnica