obrázok

Festival Doda Šošoku - 6. ročník

Dátum: 11. 06. 2014 Autor: International Jazz Piešťany n. o.
Vernisážou 6. ročníka výstavy „Karikatúra a jazz“ a vystúpením špičkovej formácie Fats Jazz Band pred vypredanou Art Jazz Gallery Kursalon neoficiálne začal 6. ročník medzinárodného jazzového Festivalu Doda Šošoku už v piatok 6. júna.
Naostro však festival odštartoval o dva dni - v piatok 13. júna (v povestný to dátum!). Už podvečer (od 17,00 h) na terase Kursalonu priviedol návštevníkov do nálady legendárny Seredský Dixieland Band, ktorý už viac ako 40 rokov produkuje na Slovensku aj v zahraničí špičkový tradičný jazz.
Ich koncert bol zároveň pozvánkou na večerný dvojprogram (od 20,15 h) v Art Jazz Gallery. Prvým headlinerom piatkového večera FDŠ bol náš Peter Lipa, ktorý patrí k najvýznamnejším osobnostiam slovenského jazzu a je známy nielen ako spevák, ale aj ako hlavný promotér Bratislavských jazzových dní. V jeho Peter Lipa Band-e sa na saxofóne predstavilí ďalší špičkový slovenský jazzmen - Rado Tariška.
Po krátkej prestávke pódium AJG patrilo viťazovi Grammy, skvelému americkému saxofonistovi Casey Benjaminovi, ktorý spolupracoval a spolupracuje so svetovými jazzovými, hip-hopovými, ale aj RnB hviezdami. Na Slovensko ho pozval dnes stále síce vekom ešte mladý, ale v hudbe už skúsený bubeník David Hodek. Spolu s domácim Tomášom Gajlíkom, Laci “Gitano“ Nagyom a Tamasom Heiligom ponúkli nezabudnuteľný zážitok.
Druhý festivalový deň - sobota 14. júna podvečer patril opäť tradicionálu na terase Kursalonu. Predviedli ho Vlado Vizár s Dušanom Húščavom, Andrejom Šebom, Martinom Ďurdinom, „Piešťancami“ Petrom Jankechom a Janom Babičom a ako ich hosť speváčka a gitaristka Patrícia Páleničková.
Po prvý raz sa v hlavnom programe festivalu v sobotu o 20,15 h predstavila mladá generácia - čerstvý absolvent hudobnej školy v Grazi a náš rodák Andrej Urminský priviedol so sebou začínajúcich, ale už ocenených priateľov z Maďarska, Grécka a Brazílie. Ako formácia Andrej Urminský International Quartet návštevníkom predstavili najmä skladby zo spoločného debutového EP „Four + 1“. Záverečný koncert patril človeku, ktorý otváral pôvodnú Art jazz Gallery na Winterovej ulici. Harry Sokal, prvotriedny rakúsky saxofonista, spoluhráč Art Farmera, Carla Bley ale aj Joe Zawinula, priviedol so sebou Raphaela Wressniga, ktorého hra na hammond organe priviedla piešťanský jazz klub do varu už minulý rok a vynikajúceho bubeníka Alexa Deutscha, ktorý bol v roku 2006 hudobníkom roka v Rakúsku a získal cenu Hansa Kollera. Alex dlhý čas pôsobil v USA a hral napríklad aj s Jerry Bergonzim, ktorého sme mali možnosť v Piešťanoch vidieť a počuť v rámci druhého ročníka festivalu.
Zdroj: tlačová správa (upravené)
Newsletter
Detská knižnica