obrázok

Cinematik 2013 - 8. medzinárodný filmový festival

Dátum: 11. 09. 2013 Autor: Cinematik, s.r.o.
Cinematik je medzinárodný filmový festival, ktorý sa koná v Piešťanoch a patrí medzi najväčšie filmové podujatia na Slovensku. Vznikol v roku 2006 a po rýchlom raste zaznamenal už počas svojho 4. ročníka viac ako 16 000 návštev. Každý september prináša vyše 70 celovečerných a množstvo krátkometrážnych filmov s dôrazom na európsku a slovenskú kinematografiu.

Cinematik sa snaží objavovať nové talenty, no taktiež upriamovať pozornosť na velikánov, o ktorých sa na Slovensku veľa nehovorí. Diváci mohli vidieť retrospektívy Nicolasa Windinga Refna, či Alaina Resanisa, festival osobne navštívili Peter Strickland, Ben Wheatley, György Pálfi, Ventura Pons alebo Luis Miñarro.

Prevažná časť programu festivalu Cinematik je venovaná európskej kinematografii. Najlepšie európske filmy roka sú zaradené v hlavnej súťažnej sekcii Meeting Point Europe, ktorú zostavuje 17 kritikov zo 17 európskych krajín. Vo výbere sa pravidelne stretávajú festivalové hity s menej známymi, progresívnymi filmami.

Jedným z cieľov festivalu Cinematik je podpora slovenskej kinematografie. Aj preto vznikla súťažná sekcia celovečerných slovenských dokumentárnych filmov Cinematik.doc. Festival taktiež spoluorganizuje medzinárodný seminár zameraný na vývoj a koprodukovanie dokumentov v Európe.

Kúpeľné mesto Piešťany predurčuje festival k tomu, aby sa niesol v neformálnej atmosfére. Festivalové centrum sa nachádza v mestskom parku, ktorý ponúka vhodné miesto na relax medzi filmami. Snahou Cinematiku je ponúknuť svojim návštevníkom filmovú dovolenku.


8. MFF CINEMATK

Deň pred svojím záverom udelil Medzinárodný filmový festival Cinematik ocenenia: najlepším európskym filmom za stal Hon Thomasa Vinterberga a najlepším slovenským dokumentom Kauza Cervanová Roberta Kirchhoffa. 8. ročník festivalu Cinematik sa konal v dňoch 6. – 12. septembra v Piešťanoch.
Hon, príbeh o tom, ako sa zmení život človeka po falošnom obvinení z pedofílie, získal cenu Meeting Point Europe Award, o ktorej udelení rozhodol panel 17 európskych kritikov v zložení: Oliver Baumgarten (Nemecko), Reinhard Bradatsch (Rakúsko), Grégory Cavinato (Belgicko), Roberto Donati (Taliansko), Roxana Elekes (Rumunsko), Philip Ilson (Veľká Británia), Thure Munkholm (Dánsko), Mike Naafs (Holandsko), Vuk Perović (Čierna Hora), Pamela Pianezza (Francúzsko), Tristan Priimägi (Estónsko), Daniel Rafaelić (Chorvátsko), Petr Siska (Česká republika), Krzysztof Świrek (Poľsko), Daniel Vadocký (Slovensko), Kata Anna Váró (Maďarsko), Firat Yücel (Turecko).
Cenu Cinematik.doc Award súťažnej sekcie celovečerných slovenských dokumentov, ktoré mali premiéru za ostatných 12 mesiacov, získala Kauza Cervanová, 8-ročné pátranie režiséra Roberta Kirchhoffa po pravde v neslávne známom prípade zavraždenej mladej ženy. Cenu udelila porota v zložení Reinhard Bradatsch, Pamela Pianezza, Tristan Priimägi, Petr Siska a Daniel Vadocký.
Slovenský dokument Nový život získal Cenu Primátora mesta Piešťany. Režisér Adam Oľha sa vo svojom filme snaží zistiť, čo sa v jeho rodine zmenilo po tom, čo ju opustil jeho otec.
Cenu divákov zo sekcie Meeting Point Europe získal taktiež film Hon, kým Cenu divákov sekcie Eye on Films získal poviedkový film Voda, projekt 8 izraelských a palestínskych režisérov, ktorí tematizujú vzájomné spolužitie v problematickom regióne.
Už na Slávnostnom otvorení bola udelená Cena Rešpekt, ktorú si osobne prevzal talentovaný britský režisér Ben Wheatley pri príležitosti jeho retrospektívy na festivale Cinematik.
Po slávnostnom udelení cien nasledovala projekcia bulharského filmu Poslední čiernomorskí piráti o pirátoch, ktorí žijú na opustenom ostrove, a developeroch, ktorí chcú na tomto ostrove vybudovať luxusný dovolenkový rezort.

Newsletter
Detská knižnica