obrázok

Piešťanské nakúkanie

Dátum: 05. 11. 2014 Autor: Lívia Gažová, Eva Rohoňová, Adela Klčová

Čo oko nevidí, srdce nebolí?

Vynikajúca architektúra je nesporne jednou z najväčších atrakcií Piešťan. Kúpeľné domy, historické a technické pamiatky, kvalitné verejné aj privátne stavby od významných architektov sú obdivované znalcami a patria do klubu najvýznamnejších slovenských architektonických skvostov.
Miestna architektúra má ale aj odvrátenú stránku. V Piešťanoch sa, bohužiaľ, nachádza veľké množstvo stavieb, ktoré sa napriek hodnote nevyužívajú, pustnú. A ani s fungujúcimi stavbami to nie je ružové. Aj keď ide o významné staviteľské pamiatky, nedostáva sa im patričná starostlivosť a záujem.

Dôvody sú rôzne, je zložité po nich pátrať. No nemenný stav trvá už niekoľko rokov a osud významných budov je dosiaľ neurčitý. Vyčkávajú, tak ako my. Skryté za plotmi ticho pozorujú ruch okolo a mnohí z nás ich už ani nevnímajú. Treba si ale uvedomiť, že zabudnutie, strata vzťahu je v tomto prípade veľmi nebezpečná.

Výstava Piešťanské nakúkanie sa snaží dokumentovať tieto pamiatky v Piešťanoch a tým upozorniť na ich stav. Verejnosť, miestnych, aktivistov aj vedenie mesta. Projekt pôvodne začal intervenciou – fyzickým osadením rebríkov vo verejnom priestore, ktoré dovoľovali za plot skutočne nazerať a zažiť tak pohľady, na ktoré nie sme zvyknutí.

Nakuknite aj vy!

Výstava bola financovaná s podporou kultúrneho fondu mesta Piešťany.
Newsletter
Detská knižnica