obrázok

Séria podujatí k Svetovému dňu cestovného ruchu

Dátum: 29. 09. 2014 Autor: Dominik Dobrota
Pri príležitosti Svetového dňa cestovného ruchu usporiadala Mestská knižnica mesta Piešťany a Piešťanské informačné centrum sériu hneď niekoľkých podujatí, ktoré priniesli do Piešťan množstvo zaujímavých tém. Rôzne tematicky zamerané podujatia boli rozdelené do viacerých dní a na svoje si prišli milovníci cestovania, turistiky, obrazov a plastík, vzácnych čajov ale aj deti z piešťanských škôl.
Práve prvé z podujatí bolo určené najmenším zvedavcom, ktorí sa vybrali na náučnú vychádzku do Súkromného etnografického múzea v Krakovanoch, kde mohli vidieť ako žili naši predkovia. Tunajšia expozícia je totiž zameraná na históriu života na vidieku a dominuje jej rozsiahla zbierka obradových textílií, krásnych krojov a paličkovanej čipky. Podujatie malo názov Za krakovskú bránu a bolo súčasťou pravidelných Piešťanských vychádzok.
V utorok 16. septembra prišla do Piešťanského informačného centra predstaviť svoju novú knižku publicistka Andrea Puková. Netradičný bedeker Zaľúbení do Paríža s podtitulom Kaviarenské romance mesta svetiel a jeho literárny život prináša pohľad na metropolu na Seine očami spisovateľov. V knižke nájdete 60 kaviarní, 3 kníhkupectvá, 3 hotely, jednu pasáž, dva parky, tančiareň, najmenšiu ulicu Paríža a jeden pouličný bufet. Okrem pútavého čítania v nej nájdete všetky potrebné praktické informácie, doplnené fotografiami v špeciálnej úprave Petra Župníka.
O dva dni neskôr si návštevníci informačného centra vypočuli zaujímavé rozprávanie Bedřicha Ludvíka o jeho zážitkoch z ciest po Amerike. Cestovateľská prezentácia Americké portréty bola spojená aj s premietaním videa, ktoré v USA natočil sám autor. Svoju prezentáciu Bedřich Ludvík neskôr zopakoval aj pre žiakov Hotelovej akadémie Ľudovíta Wintera.
Dve podujatia sa konali aj v neďalekých Drahovciach. Vo štvrtok 18. septembra porozprávala pražská cestovateľka Eva Svobodová o tajomnej Litve a v utorok 23. septembra sa konala v miestnom centre voľného času beseda pre deti s názvom Zo škrupiny, nezvyčajný dar z cudziny za účasti autorky rovnomennej detskej knihy Jany Necpalovej.
V priestoroch informačného centra nechýbala ani medzinárodná výstava obrazov a umeleckých prác. Svoje diela prišiel osobne predstaviť poľský autor Zbigniew Niemiec. Na vernisáž, ktorá sa konala 19. septembra prišlo množstvo hostí z Poľska, medzi nimi aj delegácia partnerského kúpeľného mesta Ustroń.
O umení prípravy japonského čaju a pestovania miniatúrnych stromov bonsajov bola prednáška Alenky a Vladimíra Ondejčíkových konajúca sa v stredu 24. septembra. Pre všetkých, ktorým učarovala vôňa ďalekých krajín ukrytá v tajomných čajových vrecúškach pripravili organizátori neobyčajné stretnutie. Návštevníci sa v informačnom centre dozvedeli fascinujúce informácie o príprave týchto vzácnych byliniek a niektoré čaje mohli priamo aj ochutnať.
Čaro regiónu Východnej Moravy mali návštevníci jedinečnú možnosť spoznať vo štvrtok 25. septembra v priestoroch mestskej knižnice, kde zavítal špecialista na turistiku Zdeněk Urbanovský, zástupca Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Súčasťou podujatia bola prezentácia turistických zaujímavostí, ale aj ochutnávka miestnych gastronomických špecialít.
Newsletter
Detská knižnica