obrázok

S Osmijankom budeme súťažiť po trinástykrát

Dátum: 22. 11. 2016 Autor: Martina Marová
Nezisková organizácia OSMIJANKO vyhlásila v novembri 2016 už 13. ročník celoslovenskej čitateľskej súťaže určenej žiakom najmä na 1. stupni ZŠ - Čítame s Osmijankom – pridaj sa aj ty!, do ktorej sa aktuálne prihlásilo takmer 8 325 žiakov. Súťaž prebieha na školách a knižniciach po celom Slovensku od novembra 2016 do konca apríla 2017 a je zameraná na podporu a rozvoj čitateľských schopností a čítania s porozumením mladšej vekovej skupiny žiakov ZŠ. Významným prvkom súťaže je, že motivuje prostredníctvom čítania žiakov k vlastnej kreativite v rámci kolektívu. 
Súťažný zošit obsahuje 8 literárnych hádaniek, ktoré hravou formou oboznamujú deti s významnými autormi a dielami slovenskej literatúry.
Tento rok nás Osmijanko zavedie do tajomnej záhrady. Nebude to len taká obyčajná záhrada, akú máte za domom alebo za školou. I keď sa do nej vchádza cez chatrnú bránku po nenápadnej štrkom vysypanej cestičke, nedajte sa pomýliť. Táto záhrada je nekonečná – vedie z nekonečna do nekonečna. Skrýva v sebe zákutia s tajomnými jazierkami, vinie sa cez ňu potôčik, obývajú ju nielen zvieratká, ale aj kadejaké čudesné tvory a sem-tam sa zjaví voľajaká prekážka. Kvety a stromy sú v nej ešte neobyčajnejšie. Tie najvzácnejšie exempláre sa volajú knihokvety. Medzi nimi, tak ako v babičkinej záhrade, nájdete trvalky, letničky, liečivky i skalničky, ale aj samotárske, ba možno trochu smutné a osamelé solitéry. Azda najkrajšie v Osmijankovej záhrade sú stromy Rozprávkovník, Veršovnica čínska, Mohutná Fantazmagorika knihoplodá a Nezbedovník smiechotvorný.
V žiadnej správnej záhrade nesmie chýbať poriadny hávedník. Chcete vedieť, čo to je?
Urobte si z literárnej záhrady školu v prírode. Vezmite si osvedčenú lupu, sieťku na motýle a sledujte Osmijanka. Veríme, že nezablúdite, pretože na konci každého záhradného bludiska sa vždy nachádzajú tajomné dvierka v ošarpanom múre. Ak ich nenájdete, tak si ich pekne nakreslite, alebo si od babky požičajte rebrík a múrik jednoducho prelezte.
Tak hurá do záhrady, kamarátikovia moji!

V mesiaci máji hodnotí súťažné práce odborná porota a 1. júna 2017 vyhlási výsledky súťaže. Víťaznému kolektívu nezisková organizácia OSMIJANKO venuje zaujímavý celodenný výlet, pre ďalších vyhodnotených 8+8+8 =24 súťažných kolektívov pripravila knižné odmeny v podobe knižných poukážok z kníhkupectva Martinus a knižné balíčky z viacerých partnerských vydavateľstiev.

Naša knižnica pripravila už tradične pre súťažiace kolektívy cyklus tematických tvorivých podujatí - informačné hodiny a literárno – výtvarne workshopy - na ktorých sa spoločne so súťažiacimi kolektívmi, pod vedením ich pedagógov, budeme venovať riešeniu jednotlivých súťažných otázkok.
Newsletter
Detská knižnica