obrázok

Ako vyzerá rómsky sen - romano suno

Dátum: 17. 08. 2017 Autor: Drahomíra Moretová
Už dvadsať rokov sa v Čechách organizuje literárna a výtvarná súťaž s názvom ROMANO SUNO (Rómsky sen). Vyhlasuje ju Nová škola, obecně prospěšná společnost, ktorá síce sídli v Prahe, ale svoje projekty realizuje na území celej Českej republiky. Súťaž je určená pre deti základných a stredných škôl, ako aj detských domovov.
Hlavným zámerom projektu je dať príležitosť deťom, ktoré vedia rómsky, uplatniť túto znalosť verejne a popísať svet okolo seba vlastnými očami a tak prezentovať rómsku kultúru. Mnohé z týchto detí sa vôbec prvýkrát stretávajú s písanou rómčinou. Súťažné práce sú potom preložené aj do češtiny. Aby sa do súťaže mohli zapojiť všetky deti, popri literárnej časti vznikla výtvarná súťaž. Každoročne sú stanovené súťažné témy. Tie tohtoročné boli: Soske som rado pro svetos/Prečo som rád na svete?; Miro suno/Môj sen; Hin lačho, te e fameľija bari?/Je dobré mať veľkú rodinu?; Sostar ačhiľom zoraleder / Čo ťa nezabije, to ťa posilní; So šaj o gadže sikhľon le Romendar? A so amen lendar? / V čom by si mohli vziať Česi z Rómov príklad a v čom naopak my od nich?

Pozývame vás na prehliadku výstavy tých najzaujímavejších výtvarných a literárnych prác z 20. ročníka súťaže ROMANO SUNO, ktorá je v týchto dňoch inštalovaná vo foyeri Mestskej knižnice v Piešťanoch a potrvá do 12. septembra 2017. Určite budete príjemne prekvapení.

Podujatie je súčasťou projektu ČAROVNÉ SVETY, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Newsletter
Detská knižnica