obrázok

Báječný svět komiksů

Dátum: 24. 08. 2017 Autor: Drahomíra Moretová

Výstava

Komiks patrí k jednému z najpopulárnejších literárnych žánrov súčasnosti. Spája dva druhy umenia – výtvarníctvo a literatúru. Preto si tvorba komiksov vyžaduje určitý výtvarný aj literárny talent. V komikse sú za sebou usporiadané obrázky s prípadným sprievodným textom. Niekedy je komiks označovaný ako „deviate“ umenie“.
Českí umelci sa významným spôsobom zapísali do histórie komiksu. Vychádzalo tu množstvo komiksových časopisov a v súčasnosti majú autori komiksov dokonca aj občianske združenie na podporu komiksov. Okrem toho sú tu nakladateľstvá ako CREW, BBart alebo Comics Centrum, ktoré sú špecializované na komiksy.
Mestská knižnica mesta Piešťany pripravila v rámci projektu KEĎ ČÍTANIE JE ČTENÍ IX spoločnú výstavu tvorby českých a slovenských autorov komiksu s názvom Báječný svět komiksů. Svoje umelecké diela tu predstavujú českí umelci Vhrsti (Vojtěch Jurík) a Nikkarin (Michal Menšík) a slovenské výtvarníčky Emília Jesenská a Ivana Jancíková.
Výstava je inštalovaná v priestoroch Mestskej knižnice mesta Piešťany. Jej súčasťou sú aj viaceré sprievodné podujatia, stretnutia s autormi, workshopy, prezentácie kníh i premietanie ukážok.
Výstava potrvá do 15. októbra 2017.
Podujatie je súčasťou projektu KEĎ ČÍTANIE JE ČTENÍ IX, ktorý sa realizuje s finančnou podporou Úradu vlády SR – program Kultúra národnostných menšín 2017.
Newsletter
Detská knižnica