obrázok

Victoria Regia 2017

Dátum: 25. 09. 2017 Autor: Piešťanské informačné centrum
Záver leta a kúpeľnej sezóny v Piešťanoch už tradične patrí národnej súťaži vo viazaní a aranžovaní kvetov Victoria Regia. Niekoľkodňové podujatie s medzinárodnou účasťou každoročne teší oči laickej i odbornej verejnosti krásnymi dielami zhotovenými z kvetov.
Hlavnou témou 24. ročníka tejto súťaže bola Kvety a móda. Floristom sa počas podujatia podarilo dokonale zhmotniť krásu jari a leta.
V tomto roku pripravili organizátori novinku – návštevníci podujatia a okoloidúci mohli profesionálov vidieť priamo pri práci v obchodnom centre Aupark. Ostatní súťažiaci tvorili svoje diela na Strednej záhradníckej škole alebo v priestoroch KSC Fontána. Vo Fontáne sa v stredu konal aj slávnostný galavečer spojený s vyhlásením výsledkov súťaže a zároveň tam prebiehala výstava súťažných prác.
Žiaci základných škôl súťažili v troch témach - Kvetinová čelenka, Kytička pre malú modelku a Prízdoba črepníkovej kvetiny. Za najlepšie práce odborná porota napokon zvolila práce Stelly Vavříkovej zo Sázavy (CZ), Sofie Gvuščovej zo ZŠ Mojmírova v Piešťanoch a Anežky Havelkovej z Čerčan (CZ). Súťaž študentov záhradníckych škôl prebiehala v štyroch témach, a to Kvetinový módny klobúk, Kytica pre mladého módneho návrhára, Exteriérová kvetinová dekorácia a Tajná práca. Víťazmi sa stali Filip Bracek z Rajhradu, Miriam Bučková zo Žiliny a Daniela Ružičková zo Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch. Témami v súťažnej kategórii profesionálov boli Kvetinový módny klobúk, Kvetinové lodičky, Dekorácia do módneho salónu a Kytica pre módneho návrhára Fera Mikloška. Minuloročné víťazstvo obhájila Klára Franc Vavříková z Henri Design Sázava pred Tomášom Haklom SZŠ Kopidlno a Máriom Maškom z Orchidea Trnava.
Divácky najatraktívnejšou časťou podujatia Victoria Regia je každoročne tzv. kvetinové korzo, ktoré sa koná vždy v sobotu popoludní. Tohto roku podujatiu počasie vôbec neprialo, avšak ani mrholenie a dážď neohrozilo nádheru, ktorú sprievod alegorických vozov od Kúpeľného ostrova až po Hudobný pavilón v mestskom parku predstavuje. Alegórie študenti už od rána vytvárali v priestoroch Strednej záhradníckej školy v Piešťanoch a nakoniec boli v Hudobnom pavilóne ako najlepšie ocenené práce vyhlásené alegorický voz Krtko, Madagaskar a Módny kvetinový salón. Súčasťou programu a vyvrcholenia podujatia bolo vystúpenie Cigánskych diablov.

Foto: FB Victoria Regia - Majstrovstvá Slovenska vo floristike
Newsletter
Detská knižnica