Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'élégance 2018

obrázok
V čase od 7. až 10. júna 2018 sa v Piešťanoch konal 26. ročník prestížneho podujatia Piešťanské zlaté stuhy - Concours d'Élégance 2018. Organizátorom pod vedením Jána Horňáka sa opäť podarilo do nášho mesta pritiahnuť krásne veterány, ktoré učarovali snáď každému, kto ich videl. Svoje najnovšie prírastky v zbierkach prichádzajú každoročne do Piešťan predviesť účastníci z viacerých krajín.

Program začal vo štvrtok 7. júna slávnostným privítaním účastníkov v meste a propagačnou jazdou pešou zónou cez Kolonádový most smerom na Kúpeľný ostrov.
Na ostrove mohli návštevníci už od štvrtku až do nedele obdivovať stálu výstavu automobilov Jaguar, Land Rover a Volvo.

Piatok sa niesol v duchu pretekov na trase v okolí Piešťan. Trasu volia organizátori každý rok inú. Účastníci s historickými vozidlami do roku výroby 1918 absolvovali jazdu na okruhu Piešťany – Ostrov – Čachtice – Beckov – Piešťany. Trasa Piešťany – Topoľčianky –Národný žrebčín – Piešťany bola určená pre historické vozidlá od roku výroby 1918. Podvečer po príchode do Piešťan sa oldtimery predstavili domácim i návštevníkom mesta na pešej zóne pred Zuckmann Villou.

Divácky najatraktívnejším dňom však už tradične bola sobota, na ktorú bol pripravený bohatý program. Pre účastníkov bola dopoludnia pripravená návšteva Vojenského historického múzea. Popoludnie na Kúpeľnom ostrove bolo skutočnou pastvou pre oči divákov - vystavené boli historické stabilné motory Zdena Devečku, historické bicykle združenia Velo Orbis – Majerov a syn, historické vojnové vozidlá združenia Old Duty Trucks. V hudobnom pavilóne Harmony zahrala skupina IX Oldies a množstvo atrakcií bolo pripravených i pre deti. V hudobnom pavilóne sa konala aj aukcia vozidiel aukčnej spoločnosti Darte. Vrcholom niekoľkodňového podujatia bolo nepochybne večerné slávnostné vyhodnotenie a prehliadka pred hotelom Thermia Palace, ktorú hudobne doplnil Peter „Armstrong“ Ondrla. Chýbať nemohol ani ohňostroj, ktorý za celým večerom urobil krásnu bodku.

26. ročníka Piešťanských zlatých stúh sa zúčastnilo niekoľko desiatok oldtimerov rôznych značiek a roku výroby. Mnohé z nich sú unikátmi v európskom, ba dokonca i svetovom meradle.

Podujatie začalo v Piešťanoch písať svoju históriu v tridsiatych rokoch 20. storočia. V rokoch 1932 až 1937 sa konávali slávne súťaže o najkrajší automobil. Boli vyvrcholením cieľových jázd do Piešťan a zúčastňovali sa na nich aj známi kúpeľní hostia či tunajší lekári s nablýskanými automobilmi. Tradícia súťaže bola obnovená po roku 1980 pod názvom Piešťanské zlaté stuhy – Concours d'Élégance už ako prehliadka historických vozidiel.

V sezóne 2016 mali Piešťanské zlaté stuhy ročnú pauzu, resp. boli nahradené iným formátom. V júni 2016 sa totiž v Piešťanoch po prvýkrát v histórií konala celosvetová prehliadka historických vozidiel FIVA World Rally 2016. Slovensko sa vtedy po prvýkrát predstavilo ako hosťujúca krajina tohto výnimočného podujatia.

Foto: www.piestanskezlatestuhy.sk

Autor: Piešťanské informačné centrum
Dátum: 11. 06. 2018
Newsletter
Detská knižnica