63. music festival Piešťany

obrázok
Keď zaznejú slávnostné fanfáry hráčov na lesný roh, môže to pripomínať len dve udalosti. Starodávne kráľovské poľovačky, alebo otvorenie nášho historicky druhého najstaršieho hudobného festivalu na Slovensku. A práve o tom druhom prípade je reč.
V tomto roku zazneli tradičné fanfáry v plnej sile v piatok 1. júna 2018 o 19. hodine zo schodiska piešťanského Domu umenia. Pozvali divákov na veľkú slávnosť – otvorenie 63. ročníka music festival Piešťany 2018. Na sviatok hudby, ktorého kontinuita nebola od jeho založenia v roku 1956 nikdy prerušená.
Hlavnými usporiadateľmi 63. ročník tohto hudobného festivalu sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany, ktorí pripravili spolu s Festivalovým výborom a Umeleckou radou mfP bohatý program aktuálneho ročníka. Prísľubom sú mimoriadne umelecké i spoločenské zážitky na 12 koncertoch, výstavách i prenose v kine.
Počas festivalu od 1. júna do 9. júla 2018 sa divákom predstavili významné domáce orchestrálne telesá ako Štátny komorný orchester Žilina s popredným českým dirigentom Leošom Svárovským a len 12 ročným, mimoriadne talentovaným klaviristom Ryanom Martinom Bradshawom, ktorí otvorili tohtoročný festival. S klasickou operetou Emmericha Kálmána Grófka Marica pricestovali sólisti a ensembel Štátnej opery z Banskej Bystrice. Novinkou festivalu bola ambícia realizovať festivalové podujatia i v širšom regióne. Súčasťou festivalu preto bol aj koncert v empírovom divadle v Hlohovci, na ktorom si návštevníci vypočuli umenie Slovenského komorného orchestra so svojim umeleckým vedúcim, huslistom Ewaldom Danelom. V tomto roku oslavujeme aj niekoľko výročí, z ktorých si pripomíname najmä 25 rokov založenia Slovenskej republiky, a to uvedením diel z tvorby domácich autorov. Zazneli skladby Eugena Suchoňa, zakladateľa festivalu, ktorého nedožité 110. narodeniny si v tomto roku pripomíname, ako aj novinka z dielne doyena slovenskej hudby Milana Nováka, ktorého skladbu vo svetovej a festivalovej premiére uvedla sóloharfistka Slovenskej filharmónie Katarína Turnerová na komornom koncerte s mladými hudobníkmi z Muchovho kvarteta. Komorný koncert odznel aj v priestoroch Hotela Thermia Palace na kúpeľnom ostrove, kde sa predstavilo originálne zoskupenie Bratislavského gitarového kvarteta.
V podaní jedného z najlepších svetových orchestrov – Berlínskej filharmónie, sme zažili rozlúčkový večer v priamom prenose so slávnym dirigentom sirom Simonom Rattelom v kine Domu umenia. Sir Simon Rattle sa rozlúčil so šéfdirigentským miestom v tomto prestížnom svetovom orchestri po 16 rokoch pôsobenia prevedením monumentálnej 6. symfónie Gustava Mahlera, nazývanou tiež „Tragická“.
Tí, ktorí majú radi promenádne koncerty, si tiež prišli na svoje v rámci vystúpenia barytonistu Martina Babjaka a sopranistky Martiny Masarykovej. Výber árií zo slávnych opier, operiet a muzikálov bol zárukou dobrej pohody a kvalitnej hudby. Podobný výber skladieb zvolil „rodinný“ Art Music Orchestra so svojím vedúcim Marekom Bielikom, ktorí zahrali v Hudobnom pavilóne v mestskom parku. Pôvodný slovenský muzikál s latinsko-americkým námetom Frida, zo života slávnej mexickej maliarky, zaznel v podaní sólistov bratislavského Teatra Wüstenrot a jeho umeleckého vedúceho Rudolfa Gériho. Milovníci folklóru si vypočuli jedinečný program, pohybujúci sa na rozhraní ľudovej a klasickej hudby, v podaní moravskej cimbalovej muziky Jiřího Janouška.
Mimoriadnym príspevkom k 100. výročiu založenia Československa bolo predstavenie Národného baletu z Brna s modernou verziou Čajkovského Labutieho jazera. Dnešný pohľad na život a jeho „farby“ uvideli diváci v jedinečnom spracovaní slovenského režiséra a choreografa Mária Radačovského, pod názvom Black and White.

Záverečný slávnostný koncert mfP 2018 sa uskutočnil v pondelok 9. júla 2018 v podaní Slovenskej filharmónie, ktorá od založenia festivalu nechýbala pri žiadnom ročníku. Pod vedením dirigenta Rastislava Štúra zazneli v Dome umenia v Piešťanoch radostné tóny Mozartovho klavírneho koncertu so sólistom Ivanom Gajanom a výber z najslávnejších operných zborov z diel Verdiho, Smetanu a ďalších v podaní Slovenského filharmonického zboru, ktorý vedie zbormajster Jozef Chabroň. Bol to naozaj veľkolepý záver festivalu, ktorý diváci ocenili dlhotrvajúcim potleskom.

Súčasťou festivalu bolo i viacero výstav z diel domácich i zahraničných autorov:
- Katarína Krajčovičová: Posolstvo krásy, výstava fotografií;
- Majster slovenskej drámy – Stodolova dramatika na slovenských javiskách;
- Fenomén Bednárik, (dokumentárna výstava venovaná nedožitým 70. narodeninám režiséra);
- Ľudové hudobné nástroje zo zbierky Kornela Duffeka.

(Spracované podľa tlačovej správy Mgr. art. Mariána Turnera, generálneho riaditeľa US Lúčnica)

Autor: Drahomíra Moretová
Dátum: 11. 07. 2018
Newsletter
Detská knižnica