obrázok

Podujatia venované 30. výročiu Nežnej revolúcie

Dátum: 31. 10. 2019 Autor: Mestská knižnica mesta Piešťany
17. novembra 2019 si pripomíname 30. výročie Nežnej revolúcie. Pri príležitosti okrúhleho výročia jednej z najdôležitejších historických udalostí v dejinách Slovenska bude na území celej republiky prebiehať množstvo rôznorodých podujatí, ku ktorým prispeje aj Mestská knižnica mesta Piešťany.

Prvým z nich bola výstava Obraz normalizácie / Československá dokumentárna fotografia po r. 1968, ktorú mohla verejnosť vidieť v priestoroch Piešťanského informačného centra už v závere leta a začiatkom jesene. Kolektívna výstava štyroch českých a slovenských dokumentárnych fotografov - Jindřicha Štreita, Vladimíra Birgusa, Petra Procházku a Juraja Bartoša predstavila výber z ich tvorby. Každý zachytil obdobie po roku 1968 jedinečným spôsobom, s vlastným chápaním a vnímaním vtedajšieho sveta.

V pondelok 11. novembra 2019 o 10.00 hodine a 17.30 hodine budú môcť návštevníci knižnice vidieť hudobno-dramatickú inscenáciu rozhlasovej hry Zuzany Uličianskej, ktorá v roku 1993 získala hlavnú cenu na festivale Prix Futura Berlín s názvom Ak bude pekne, pôjdeme von. V hlavnej úlohe sa predstavia herci Alžbeta Kamenská a Šimon Peter Králik.

Sériu podujatí viažucich sa k výročiu Nežnej revolúcie uzatvára výstava s názvom 1989/Sametová Nežná, ktorá bude inštalovaná v priestoroch Piešťanského informačného centra od 23. novembra do 6. decembra 2019. Pozostáva z fotografií slovenských a českých autorov Vladimíra Benka, Radovana Bočeka, Petra Brenkusa, Karla Cudlína, Jana Jindru, Martina Marenčina a Pavla Šlechtu a prináša pohľad na najzaujímavejšie udalosti roku 1989. Výstava je realizovaná v spolupráci s Českým centrom v Bratislave a Ústavom pamäti národa.
Newsletter
Detská knižnica