Mestská knižnica mesta Piešťany

Mestská knižnica mesta Piešťany


Babjak Martin (1960)

obrázok

Pôsobnosť
Bratislava

Typ autority
Spevák, Operný spevák

Citácia
www.martinbabjak.sk

Životopis
Barytonista Martin Babjak (15. september 1960), laureát Pavarottiho súťaže z Philadelphie (jeseň 1992) a víťaz XXVII. ročníka medzinárodnej speváckej súťaže Totti dal Monte z talianskeho Trevisa (1995), je rodákom z Banskej Bystrice.
Štúdium spevu absolvoval na bratislavskom Konzervatóriu v rokoch 1980-85 v triede prof. I. Černeckej. V roku 1985 bol poslucháčom speváckej školy Centro di perfezionamento cantanti lirici pri Teatro alla Scala v Miláne. O dva roky neskôr nastúpil na sólistickú opernú dráhu v Banskej Bystrici, odkiaľ ho v roku 1989 angažovali do opery Slovenského národného divadla, kde pôsobil do septembra 2006. Na scéne banskobystrickej opery naštudoval Čajkovského Eugena Onegina, Escamilla v Bizetovej Carmen, Franka v Pucciniho Edgardovi a Básnika v Cimarosovom Opernom riaditeľovi.
Medzinárodnú spevácku kariéru odštartoval v roku 1991, kedy v Modene postúpil do philadelphského finále Pavarottiho súťaže, odkiaľ si na jeseň budúceho roka prináša titul laureáta a pozvanie hosťovského účinkovania vo philadelphskej opere, kde stvárnil postavu Marcela v Pucciniho Bohéme a Kráľa Alfonza v Donizettiho Favoritke. Ešte v tom istom roku sa predstavil vo švajčiarskom St. Galene ako Nottingham v ďalšej Donizettiho opere Roberto Devereux. V rokoch 1993 a 1995 bol jedným z účinkujúcich v medzinárodne obsadenom projekte Belcanto v Mníchove a Passau. Po víťazstve v medzinárodnej speváckej súťaži v Trevise exceloval postavou toreadora Escamilla v Bizetovej Carmen v sérii predstavení v Trevise a Rovigu. Nasledovali ďalšie hosťovania v Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Českej republike, Maďarsku, Poľsku, Španielsku, Francúzsku, Nórsku, Portugalsku, Egypte, Kanade, USA a Japonsku, kde sa prezentoval nielen opernými postavami, ale i koncertnými vystúpeniami. V závere roka 1997 realizoval svoje prvé profilové CD v spolupráci so Štátnou filharmóniou Košice pod vedením švajčiarskeho dirigenta A. Waltera.
Repertoár Martina Babjaka, okrem už spomínaných postáv je bohatý a s čoraz dramatickejším nádychom. Po rolách Almavivu (Mozart: Figarova svadba), Guglielma (Mozart: Cosi fan tutte), Figara (Rossini: Barbier zo Sevilly), Malatestu (Donizetti: Don Pasquale), Sharplessa (Puccini: Madama Butterfly), Onegina (Čajkovskij: Eugen Onegin), Schlemila aj Hermanna (Offenbach: Hoffmannove poviedky), Valentína (Gounod: Faust), nasledovali postavy ako Jago z Otella či Posa z Dona Carlosa G. Verdiho a Wolframa z Wagnerovho Tannhäusera. Zaujímavou kreáciou Golauda sa predstavil v inscenácii Debussyho opery Pelleas a Melisanda a ako zákerný Scarpia v Pucciniho opere Tosca. V predstavení Falstaffa spieval part rovnomennej titulnej postavy a roky ho môžeme počuť ako Nabucca v inscenáciách na Slovensku i v Čechách.
V Leoncavallových Komediantoch bol Toniom (aj s prológom), v Mascagniho Sedliackej cti Alfiom, v Donizettiho Nápoji lásky Belcorem a v Hamletovi od A. Thomasa spieval rovnomennú titulnú postavu.
Neskôr, na pôde opery SND, bol jeden večer záletný Don Giovanni, druhý večer bôľom zatrpknutý šašo Rigoletto; vo Figarovej svadbe v Národním divadle v Prahe spieval grófa Almavivu. Na festivale v Maďarsku zožal úspech v produkcii Pucciniho opery Le Villi a v Poľsku (2009) spieval na medzinárodnom galakoncerte.
M. Babjak je stálym hosťom Štátnej opery v Prahe, kde hosťuje napr. v predstaveniach Carmen a Piková dáma. Najnovším dramatickým titulom v jeho repertoári je Gróf Luna z Verdiho Trubadúra, Simone Boccanegra z rovnomennej opery - tieto postavy uviedol v spolupráci so Štátnou operou v Banskej Bystrici, podobne, ako spomínaného Nabucca.
Divadelná sezóna 2009/2010 priniesla o. i. spoluprácu s Operou v Krakove, kde úspešne hosťoval v postave Escamilla v Bizetovej Carmen.
Martin Babjak je neúnavným propagátorom opernej resp. dobrej hudby a interpretačného umenia. Jeho nespočetné vystúpenia sú plné iskrivej energie, vrúcnosti, úprimnosti a pokory. Vynikajúcim dlhoročným partnerom v muzicírovaní je klavirista Daniel Buranovský.
Okrem operných a koncertných vystúpení sa Martin Babjak zavďačil širokému auditóriu aj dvomi CD s nahrávkami hitov pod názvami Romantica a Poetica. Poslucháčom ľudových melódií zase CD Folklorika v spoluúčinkovaní s Diabolskými husľami J. Berkyho-Mrenicu.