SLOVAK PRESS PHOTO 2019

Event type
exhibition

Date, time and place of event
20. 02. 2020 - 31. 03. 2020 | Mestská knižnica mesta Piešťany

AdministratorMestská knižnica mesta Piešťany

Description
Výstava víťazných fotografií 8. ročníka súťaže novinárskej fotografie.

SLOVAK PRESS PHOTO je súťaž obrazovej žurnalistiky a následná výstava prinášajúca nezávislé autentické svedectvo o živote tak, ako ho vidia tvorcovia žijúci na Slovensku a v okolitých krajinách. Jej cieľom je umožniť verejnosti byť očitým svedkom udalostí a javov uplynulého roka. Zámerom súťaže je pozdvihnúť úroveň slovenskej obrazovej žurnalistiky ako významného komunikačného média i vizuálneho umenia; podporovať, zviditeľňovať a motivovať jej tvorcov na Slovensku; vytvoriť platformu pre konfrontáciu prác slovenských tvorcov a tvorcov z okolitých krajín; podporovať tvorbu mladých fotografov a študentov.

Do súťaže sa v roku 2019 registrovalo 189 fotografov, ktorí dovedna zaslali 2 250 snímok, z toho 246 sérií. Porota hodnotila samostatné fotografie a série fotografií v 10 súťažných kategóriách: Aktualita, Reportáž, Každodenný život, Portrét, Šport, Príroda a životné prostredie, Svet umenia a kultúry, Mladí fotografi do 26 rokov a študenti (medzinárodná kategória), Dlhodobý dokument (medzinárodná kategória) a v novej medzinárodnej kategórii Fotografia vytvorená mobilným telefónom. Osobitnou kategóriou je Grant Bratislavy.
Medzinárodné kategórie boli okrem slovenských fotografov otvorené aj pre fotografov z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Rakúska, Slovinska a Ukrajiny.

Medzi súťažnými prácami dominovala téma prezidentských volieb na Slovensku a ďalších udalostí súvisiacich s vyšetrovaním vraždy J. Kuciaka a prípadov korupcie na slovenskej scéne. Veľké množstvo súťažiacich mapovalo vo svojich fotografických prácach rôzne sociálne problémy, otázky chudoby a sociálneho vylúčenia doma i v okolitých krajinách.

Porota vyjadrila najväčšiu spokojnosť s domácou kategóriou Každodenný život a s medzinárodnou kategóriou Dlhodobý dokument, ktorých úroveň výrazne presahovala úroveň ostatných kategórií.

Porota sa rozhodla udeliť hlavnú cenu súťaže Grand Prix za sériu Noc s prezidentkou od fotografa Denníka SME Jozefa Jakubča. Člen poroty Kadir van Lohuizen k víťaznej sérii uviedol: „Bolo inšpirujúce vidieť túto skvelú prácu a som rád, že sme ju mohli oceniť. Víťazná séria odráža to, čím krajina v uplynulom období prechádzala a čo nakoniec viedlo k zvoleniu prvej ženy prezidentky na Slovensku ako prísľubu zmeny. Prezidentka bola navyše krásne odfotografovaná.“

Zdroj: www.slovak-press-photo.sk

Newsletter
Detská knižnica