Čítania

Priestorové objekty Petra Čisárika / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 27.8.2020

Dnes Vám ukážeme priestorové objekty významného slovenského výtvarníka Petra Čisárika. Peter Čisárik je ilustrátor, na dielach ktorého je evidentné štúdium scénografie a divadelné videnie obrazu. Ilustrácie majú svoju presne vymedzenú kompozičnú architektúru a poriadok, do ktorej vkladá jemne štylizované figúry s nádychom ľahkého humorného podtónu. Pozrite si naše video, v ktorom Vám aj prečítame rozprávku.

 

 

 

Guľko Bombuľko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 13.8.2020

Dnes Vám prečítame z knižky Márie Ďuríčkovej O Guľkovi Bombuľkovi. Mária Ďuríčková sa narodila vo Zvolenskej Slatine. Stará mama, dobrá rozprávačka, ju priviedla k láske k ľudovej slovesnosti. Pracovala ako učiteľka, potom redaktorka a šéfredaktorka časopisu Slniečko. Určite poznáte jej knižky. Pozrite si náš kvíz Zlatá priadka Mária Ďuríčková na detskakniznica.sk

 

 

Websterovci / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.6.2020

V detskom oddelení našej knižnice sme pre Vás našli krásnu knižku o pavúčej rodinke Websterovci. Možno ju poznáte z televíznych obrazoviek RTVS alebo z kín. Príbehy zo siete napísali Katarína Kerekesová a Vanda Rozenbergová. Ilustrácie nakreslil Boris Šima a získal za ne aj ocenenie Najkrajšia detská kniha. Knihu vydalo vydavateľstvo Slovart. Dnes Vám z nej prečíta jedna z autoriek Vanda Rozenbergová a pustíme Vám aj krátke animácie rozprávkových pavúkov.

 

 

 

Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 15.6.2020

Peter Karpinský, spisovateľ, jazykovedec, redaktor, režisér a scenárista sa narodil v Gelnici, vyštudoval slovenský jazyk a dejepis na Filozofickej fakulte v Prešove. Písaniu sa venuje už od gymnaziálnych rokov. Z tvorby pre deti mu vyšli knihy rozprávok Ako sme s Ťukťukom ťukťukovali, O dvanástich mesiačikoch, Med z ľadových kvetov, Rozprávky z Múzea záhad a tajomstiev, Sedem dní v pivnici a iné. Okrem toho je autorom divadelných hier a scenárov, ako aj rozprávkových rozhlasových hier. Dnes Vám prečíta zo svojej pracovne, kde sa rodia rozprávky.

 

 

 

O rybke Beličke / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 12.6.2020

Dnes sme v oddelení príručnej knižnice pri krásnej ilustrácii ilustrátora Bystríka Vanča. Sú na nich rybky a práve o rybkách je dnešná rozprávka. Jozef Kroner bol nie len skvelý herec, ale aj rybár. O tejto svojej vášni vymyslel rozprávku. Ilustrácie do knižky namaľovala ilustrátorka Katarína Ilkovičová. Čaká na Vás krásna maľovanka s rybkami. Poďte si s nami čítať cez web o rybke Beličke.

 

 

 

 

Včelár Jožko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 10.6.2020

Bábkoherec Miroslav Mihálek pre Vás pripravil dramatizované čítanie z prvej autorskej knihy Simony Čechovej Včelár Jožko. V rodine Čechovcov sú už 120 rokov včelári. Práve touto rodinnou tradíciou sa autorka inšpirovala. V pustej doline, kde nič nebolo a nič nerástlo, žil osamelý Jožko. Často mu bývalo smutno. No jedno ráno ho za chalúpkou čakalo prekvapenie. Zatúlaný včelí roj si hľadal nový domov. Jožko sa potešil novým susedkám a zistil, aké krásne je o niekoho sa starať.

 

 

 

Prečo nekvitneš / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 2.6.2020

Katarína Macurová je výborná slovenská ilustrátorka a autorka obrázkových knižiek, ktoré podporujú detské fantazírovanie. Aj v našej knižnici nájdete Blchu Tea, Lili a Momo, Ako naučiť Eda lietať?, Kde je tá pravá lopta? a Prečo nekvitneš? Z tej poslednej Vám dnes prečíta bábkoherečka Bábkového divadla Košice Viktória Sedláková. Teší sa na Vás medvedík, záhradkár.

 

 

 

Gerda / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 27.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online podujatia. Dnes Vám bábkoherec a člen divadla Spoza voza Miroslav Mihálek, ktorého dobre poznáte z našich podujatí, prečíta z knihy Adriána Macha Gerda: Príbeh veľryby.

 

 

 

Útek / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 25.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online čítania. Dnes otvoríme knižku Alexandry Salmely Žirafia mama a iné príšery, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová. Počúvajte! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz a vyriešte úlohy.

 

 

 

Žirafia mama / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 21.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online čítania. Dnes otvoríme knižku Alexandry Salmely Žirafia mama a iné príšery, ktorú ilustrovala Martina Matlovičová. Počúvajte! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz a vyriešte úlohy.

 

 

Zberný dvor / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 19.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale podujatia sa v nej ešte konať nemôžu. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online stretnutia so spisovateľmi, ilustrátormi, bábkohercami. Spisovateľ a hudobník Branislav Jobus napísal knižku Zberný dvor. Vďaka múdremu kompótu, ktorý sa dočítal vo vyhodených novinách, ako funguje recyklácia, sa zrodí na zbernom dvore Odpadkový fantóm. O ňom Vám porozpráva a zaspieva samotný autor.

 

 

Prasiatko Oliver / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 14.5.2020

Poďme objavovať Slovensko je krásna kniha Márie Nerádovej. Jej ilustrácie poznáte z kníh Žabiatko od Ľudmily Podjavorinskej, Básnička ti pomôže od Daniela Heviera či Zažmúr očká od Tomáša Janovica. Mestská knižnica v Piešťanoch si počas obdobia, v ktorom je pre verejnosť zatvorená, pripravila pre deti projekt s názvom Čítame cez web. Tak poďte si s nami prečítať o prasiatku Oliverovi.

 

 

Kocúr na kolieskových korčuliach / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 12.5.2020

Knižku Kocúr na kolieskových korčuliach napísal Ján Uličiansky a ilustroval Miloš Kopták. Ten sa venuje maľbe, kresbe, priestorovej tvorbe, fotografii, land artu a knižnej ilustrácii. Miloš Kopták ilustroval aj Malú princeznú alebo Škola po škole od Daniela Heviera. Napísal a zilustroval knižku Včelár. Získal mnohé ocenenia - Zlatá stuha, Najkrajšia kniha Slovenska či cenu Ľudovíta Fullu. Máme pre Vás aj tvorivú úlohu. Vyrobte si doma kocúra na korčuli. Postup nájdete v pracovnom liste na webe detskej knižnice.

 

 

O Janíčkovi / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 6.5.2020

Poznáte príbeh o Janíčkovi, ktorý ostal doma sám? Dedko s babkou išli do lesa dreva nazbierať, aby mohli vnúčikovi uvariť kašu. Vystríhali ho, aby nikomu neotvoril dvere, hlavne nie líške. Čaká na Vás aj Rozprávkový kvíz - Svet je kniha. Poďme si prečítať či Janko starých rodičov poslúchol.

 

 

Komisár Mrodge / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 4.5.2020

Branislav Jobus je slovenský spevák, alternatívny hudobník, spisovateľ a zakladateľ hudobného festivalu Vrbovské vetry. Je členom viacerých originálnych hudobných zoskupení (Vrbovskí víťazi, Karpatské chrbáty, Abusus). Ako spisovateľ debutoval rozprávkovou knihou Láskavé rozprávky. Dnes Vám, z našej knižnice, porozpráva o svojej detektívke Komisár Mrodge, ktorá uzrela svetlo sveta aj v animovanej podobe (réžia Jakub Kroner).

 

 

Budkáčik a Dubkáčik / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 20.4.2020

Budkáčik a Dubkáčik ujdú od svojho gazdu a vydajú sa na cestu. Vyskúšajú si rôzne remeslá, aby nakoniec zistili, že najlepšie im je doma. Túto knižku vybral aj Osmijanko pre už 16. ročník celoslovenskej čitateľskej súťaže Osmijankova literárna záhrada. Mestská knižnica v Piešťanoch pre deti pripravila sériu dramatizovaných čítaní, tvorivých dielní a divadelných predstavení. Týmto hravým spôsobom zoznámime deti s rozprávkovými príbehmi významných spisovateľov.

 

 

Bola raz jedna trieda (a iné triedy) / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 15.4.2020

Keby mala rozum stonožka, ináč by si život zariadila... píše v básni o stonožke a nezbednom chlapcovi Krista Bendová. Kto sa nehrá - z kola von! píše o deťoch Tomáš Janovic. Humorné školské básničky obidvoch autorov s blízkou poetikou nájdeme v knižke Bola raz jedna trieda (a iné triedy), z ktorej si dnes prečítame cez web. Zmysel pre humor knižky umocnil výtvarný prejav ilustrátora Svetozára Mydlu. Jeho ilustrácie a objekty môžete vidieť aj u nás v knižnici.

 

 

Kocúrik / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 8.4.2020

Súrodencov Maxa a Leu už veľmi dobre poznáte. Ich príbehy napísal známy slovenský spisovateľ Ján Uličiansky. Dnes sa zoznámime s ich ryšavým kocúrikom Teom. Počúvajte jeho príbeh. Prečíta Vám ho Betka z divadla ŠiBe.

 

 

Kúzelná trieda / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 6.4.2020

Dnes sa zapojíme do projektu Celé Slovensko číta deťom. Cieľom je čítanie rozprávok každý deň. Vybrali sme pre Vás knihu českej spisovateľky Zuzany Pospíšilovej Kúzelná trieda. Pani spisovateľka veľmi rada chodí do našej knižnice. Počúvajte jej príbeh o čarovnej pani učiteľke.

 

 

Postieľka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 31.3.2020

Max a Lea sú dvaja súrodenci. Max je starší a rád sa hrá s autíčkami a dinosaurami. Lea je maličká a musí byť stále v postieľke. No chce ísť z nej von a hrať sa s bračekom. Mamička ju však nechce pustiť. Tak z nej začne sama utekať. Počúvajte jej príbeh. Prečíta Vám ho Betka z divadla ŠiBe.

 

 

Max a Lea / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 24.3.2020

Max a Lea sú dvaja malí súrodenci, ktorí spolu zažívajú rozprávkové dobrodružstvá. Hovoriacu knižku napísal Ján Uličiansky a vyšla s krásnymi ilustráciami Michaely Zajačkovej. Dnešný príbeh nás zavedie na pieskovisko, na ktorom Maxa a Leu navštívi pieskový obor Robo. Chýbať nebude ani ušatý psík, ktorý akoby z knižky vyskočil. Že neveríte? Tak pozerajte!

Dnes by nás namiesto kvízu potešil obrázok o Maxovi a Lei, ktorý pre nás nakreslíte a pošlete nám ho naskenovaný na kultura@kniznica.sk

 

 

Leonardo, kocúr z ulice / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 23.3.2020

Ján Uličiansky raz stretol kocúra Leonarda a stal sa jeho spoločníkom a priateľom. Je naozajstný. Keby ste prišli k pánovi spisovateľovi na návštevu, hneď by Vás oňuchal a možno aj pustil do bytu. On je tam totiž kráľom. Keď chce pán Uličiansky pre Vás napísať novú rozprávku, musí používať len také písmenká, na ktorých kocúrik neleží. Otvárame knihu Leonardo, kocúr z ulice. Ilustrovala ju významná slovenská ilustrátorka Martina Matlovičová. Kvíz bude o ďalšej knihe pána spisovateľa, ktorá je tiež o kocúrovi. Ten však nosí kolieskové korčule. Poďte si s nami čítať cez web.

Kvíz Kocúr na kolieskových korčuliach / www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

 

 

Sofia a tekvička / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 20.3.2020

Ocitli sme sa v našej herni s knižkou americkej spisovateľky Pat Zietlow Miller a ilustrátorky Anne Wilsdor Sofia a tekvička. Príbeh hovorí o malom dievčatku, ktoré si hľadá priateľa. Nájde ho na nezvyčajnom mieste ... na trhovisku. Je to tekvica. Namaľuje na ňu tvár a dá jej meno Betka. Ich nerozlučné priateľstvo však čaká veľká skúška. Poďte si s nami čítať a súťažiť cez web.

Kvíz S rozprávkami po svete / www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

 

 

Kozliatka / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 19.3.2020

V detskom oddelení, v našej knižnici, nájdete zväčšené ilustrácie z rozprávkových kníh. Zastavili sme sa pri kozliatkach. Príbehy o nich napísala Mária Rázusová-Martáková a Jaroslava Blažková. Ilustrácie namaľoval Vladimír Král. Prečítame si o nich a opäť budeme aj súťažiť.

Kvíz Osmijankove otázočky / www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

 

 

Žabiatko / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 18.3.2020

Naša knižnica je síce zatvorená, ale nie je prázdna ... postavičky z knižiek vyskakujú a čítajú si s nami. Tentokrát to bude Žabiatko. Knižku napísala pani spisovateľka Ľudmila Podjavorinská, o ktorej sa hovorí, že zveršovala detstvo. Napriek chorému oku nikdy neprestala písať a založila modernú literatúru pre deti. Kto by nepoznal vrabca Čima a jeho nevestu Činku. Básnická zbierka Žabiatko vychádza s novými ilustráciami Márie Nerádovej. Poďme si z nej prečítať cez web knižnice.

Opäť budeme aj súťažiť. www.kniznica.sk/zazracne-divadlo/

 

 

Analfabeta Negramotná / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 17.3.2020

Analfabeta Negramotná v živote neprečítala ani jednu knihu a zrazu ostala uväznená v knižnici. Počas noci z knižiek vyskakujú rozprávkové postavičky a tie jej ukážu, že čítanie nie je vôbec nuda a že vďaka knihám získa nových kamarátov. Tento príbeh napísal známy spisovateľ Ján Uličiansky a krásne ilustrácie nakreslil Vladimír Král. Prečítame si z nej.

Rozprávkový kvíz s Analfabetou / www.detskakniznica.sk/zabav-sa/

 

Newsletter
Detská knižnica