Výstavy

Video / Výstavy

Obrázky Simony Čechovej / Výstava

Premiéra online prezentácie: 16.9.2021

Online komentovaná prehliadka výstavy Simony Čechovej.

 

 

Adventura

Premiéra online prezentácie: 6.7.2021

Online komentovaná prehliadka k výstave Adventura. Prevedú ňou samotné autorky. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Poďme objavovať Česko a Slovensko

Premiéra online prezentácie: 24.6.2021

Ilustrátorka Mária Nerádová pozýva na výstavu s názvom Poďme objavovať Česko a Slovensko, ktorú si v knižnici môžete pozrieť do 12. septembra 2021. Výstava je realizovaná s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

 

Gašparko pozýva / Výstava

Premiéra online prezentácie: 27.5.2021

Online komentovaná prehliadka k výstave Dnes vám hráme v zlatom ráme. Podujatie je súčasťou projektu Poď z ulice do knižnice, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Ilustrátor pozýva / Výstava

Premiéra online prezentácie: 20.5.2021

Online komentovaná prehliadka k výstave Filipa Horníka Temperová ilustrácia. Podujatie je súčasťou projektu Zaži knihu 2021, ktorý z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

 

Putovanie za prezidentmi / Výstava, workshop

Premiéra online prezentácie: 22.3.2021

Online komentovaná prehliadka k výstave Cesta Elišky a Tomáša za históriou spojená s kvízom a workshopom. Účinkuje bábkoherečka Kristína Sviteková. Podujatie je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

 

Výstava očami autorky / Výstava

Premiéra online prezentácie: 25.1.2021

Koncepcia výstavy Lumír a Jožko - Dve knižky o mede vychádza z dvoch kníh o mede, kde autorky rozprávajú svoj životný príbeh a spomienky na detstvo strávené u starých rodičov pri včelách. Češka Aneta Františka Holasová cez medvedie mláďa Lumíra a Slovenka Simona Čechová cez postavu Jožka. Expozícia pozostáva z ilustrácií a veľkoplošných objektov z kníh a artefaktov, ktoré sú súčasťou každej včelárskej výbavy. Výstavou vás dnes prevedie Simona Čechová. Prezentácia je súčasťou projektu Keď čítanie je čtení XII. Realizuje sa s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín – KULTMINOR.

 

Tiché knižky pre všetkých / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 29.12.2020

Vo svete pribúda stále viac obrázkových kníh pre deti, ktoré sú postavené na výpovednej sile ilustrácií. Bez textu. Pre tento nový žáner sa ujalo pomenovanie „tiché knihy“. V spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti sme sa rozhodli vybrať 130 titulov z celého sveta a podeliť sa s vami o ich krásu. Pozrite si našu online prezentáciu z výstavy, na ktorú ste srdečne pozvaní.

 

Ilustrácie Petra Uchnára / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.7.2020

Dnes Vám ukážeme ilustračnú tvorbu významného slovenského výtvarníka Petra Uchnára. V ilustráciách preukazuje nesmierny zmysel pre poetiku maľby, detail, priestorové videnie a cítenie s charakterom príbehu. Peter Uchnár je autorom s detskými očami a detskou dušou, obdarený jemným humorom, láskavým pohľadom na svet a intelektuálnym rozhľadom. Rukopis autora má zvláštnu poetiku, v ktorej sa snúbi tajomstvo a snovosť s úctou k textu a čitateľovi. Peter Uchnár je Petrom Panom slovenskej ilustrácie. Pozrite si naše video.

 

Ilustrácie Hedvigy Gutierrez / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 24.6.2020

Hedviga Gutierrez sa narodila v Leviciach, je študentkou diplomového ročníka ateliéru knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Ľuboslava Paľa, predtým u Dušana Kállaya. Za knihu Nebojsa! bola ocenená cenou Najkrajšia kniha Slovenska 2017 v kategórii študentská kniha. Za knihu BABA JAGA získala Cenu Slovenskej národnej knižnice 2018 a ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska v kategórii študentská kniha 2018. Vystavovala na Slovensku, v Česku a Anglicku. V dnešnom videu Vám ukážeme jej ilustrácie, ktoré máme v knižnici. Pripravili sme pre Vás aj maľovanku od Hedvigy Gutierrez.

MAĽOVANKU NAJDETE V PRÍLOHE!

 

Rozprávková krajina Martiny Matlovičovej / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 22.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online podujatia. Dnes Vám ukážeme krásne ilustrácie Martiny Matlovičovej z knižky Petra Karpinského Ako sme Ťukťukom ťukťukovali. Pozrite si ich ONLINE! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz Martiny Matlovičovej a vyriešte úlohy.

 

 

V kráľovstve Vladimíra Krála / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 22.4.2020

Vladimír Král patrí medzi ilustrátorov strednej generácie. Narodil sa v Bratislave, vyštudoval na Katedre animovanej tvorby na VŠMU. Pracuje ako ilustrátor, maliar, televízny grafik a grafický dizajnér. Súčasťou jeho animovanej tvorby sú napríklad televízny Trpaslíci a Smajlíkovci. Vytvoril ilustrácie ku mnohým knihám a tie boli opakovane ocenené. Mnohé z nich máme aj na stenách našej knižnice. Ukážeme Vám ich.

Pripravili sme pre Vás aj hravý kvíz!

 

V ríši Dunajskej kráľovnej / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 16.4.2020

Bystrík Vančo je maliar, grafik a ilustrátor. Narodil sa v Piešťanoch. Žije a pracuje v Červeníku. Patrí medzi výrazné osobnosti súčasnej domácej knižnej ilustrácie. Je autorom ilustrácií mnohých kníh, ktoré vyšli na Slovensku aj v Čechách. Venuje sa predovšetkým legendám a klasickým slovenským rozprávkam. V našej knižnici máme výstavu prezentujúcu jeho ilustračnú tvorbu. Prevedieme Vás ňou online.

Newsletter
Detská knižnica