Výstavy

Tiché knižky pre všetkých / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 29.12.2020

Vo svete pribúda stále viac obrázkových kníh pre deti, ktoré sú postavené na výpovednej sile ilustrácií. Bez textu. Pre tento nový žáner sa ujalo pomenovanie „tiché knihy“. V spolupráci s Bibianou, medzinárodným domom umenia pre deti sme sa rozhodli vybrať 130 titulov z celého sveta a podeliť sa s vami o ich krásu. Pozrite si našu online prezentáciu z výstavy, na ktorú ste srdečne pozvaní.

 

 

Ilustrácie Petra Uchnára / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 30.7.2020

Dnes Vám ukážeme ilustračnú tvorbu významného slovenského výtvarníka Petra Uchnára. V ilustráciách preukazuje nesmierny zmysel pre poetiku maľby, detail, priestorové videnie a cítenie s charakterom príbehu. Peter Uchnár je autorom s detskými očami a detskou dušou, obdarený jemným humorom, láskavým pohľadom na svet a intelektuálnym rozhľadom. Rukopis autora má zvláštnu poetiku, v ktorej sa snúbi tajomstvo a snovosť s úctou k textu a čitateľovi. Peter Uchnár je Petrom Panom slovenskej ilustrácie. Pozrite si naše video.

 

Ilustrácie Hedvigy Gutierrez / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 24.6.2020

Hedviga Gutierrez sa narodila v Leviciach, je študentkou diplomového ročníka ateliéru knižnej ilustrácie na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u Ľuboslava Paľa, predtým u Dušana Kállaya. Za knihu Nebojsa! bola ocenená cenou Najkrajšia kniha Slovenska 2017 v kategórii študentská kniha. Za knihu BABA JAGA získala Cenu Slovenskej národnej knižnice 2018 a ocenenie Najkrajšia kniha Slovenska v kategórii študentská kniha 2018. Vystavovala na Slovensku, v Česku a Anglicku. V dnešnom videu Vám ukážeme jej ilustrácie, ktoré máme v knižnici. Pripravili sme pre Vás aj maľovanku od Hedvigy Gutierrez.

MAĽOVANKU NAJDETE V PRÍLOHE!

 

 

Rozprávková krajina Martiny Matlovičovej / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 22.5.2020

Piešťanská knižnica je už síce otvorená, ale stretávať sa v nej ešte nemôžeme. Tak pre Vás naďalej pripravujeme online podujatia. Dnes Vám ukážeme krásne ilustrácie Martiny Matlovičovej z knižky Petra Karpinského Ako sme Ťukťukom ťukťukovali. Pozrite si ich ONLINE! Potom si nájdite na webe detskej knižnice hravý kvíz Martiny Matlovičovej a vyriešte úlohy.

 

 

V kráľovstve Vladimíra Krála / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 22.4.2020

Vladimír Král patrí medzi ilustrátorov strednej generácie. Narodil sa v Bratislave, vyštudoval na Katedre animovanej tvorby na VŠMU. Pracuje ako ilustrátor, maliar, televízny grafik a grafický dizajnér. Súčasťou jeho animovanej tvorby sú napríklad televízny Trpaslíci a Smajlíkovci. Vytvoril ilustrácie ku mnohým knihám a tie boli opakovane ocenené. Mnohé z nich máme aj na stenách našej knižnice. Ukážeme Vám ich.

Pripravili sme pre Vás aj hravý kvíz!

 

 

 

V ríši Dunajskej kráľovnej / Čítame cez web

Premiéra online prezentácie: 16.4.2020

Bystrík Vančo je maliar, grafik a ilustrátor. Narodil sa v Piešťanoch. Žije a pracuje v Červeníku. Patrí medzi výrazné osobnosti súčasnej domácej knižnej ilustrácie. Je autorom ilustrácií mnohých kníh, ktoré vyšli na Slovensku aj v Čechách. Venuje sa predovšetkým legendám a klasickým slovenským rozprávkam. V našej knižnici máme výstavu prezentujúcu jeho ilustračnú tvorbu. Prevedieme Vás ňou online.

 

Newsletter
Detská knižnica